Örebro U18 – kommentarer om ALLA spelare

Följ HockeySverige på

Google news

Framtidens stjärnor-serien fortsätter med en djupdykning i samtliga lag i U18 Nationell. Där vi med hjälp av huvudtränarna går igenom lagen – spelare för spelare.
I dag har det blivit dags för Örebro U18.

  • Förbi både Holtz och Raymond: ”Jättefina instinkter”
  • Bäst i Örebro U18 någonsin ”Det som utmärker sig”
  • Så ska Örebro förvalta stortalangerna: ”Diskuteras mycket”
  • Nästa Aaram-Olsen: ”Han har egentligen hela paketet”

Här kan du läsa en stor genomgång av Örebros U20-lag.

När Örebro radade upp JSM-medaljer var det till stor del genom spetsarna i 06- och 07-kullarna. Ändå ser man numera hur dessa spelar sig till nya framgångar i andra lag. Nu har nästa våg börjat trycka på underifrån, med spelare födda 2008, 2009 och till och med 2010 (!), där Örebro sitter på ett stort gäng av landets största talanger. Knäckfrågan som återstår är därmed hur dessa ska förvaltas för att man ska kunna få resultat av den egna verksamheten – även i SHL.

För de yngsta kan man tycka att det är långt kvar, men flera är faktiskt uppe på smått historiska nivåer redan nu. Åtminstone sett till U16-spelare i U18 Nationell. Och dialogen om hur de ska formas pågår redan nu nere i U18 – trots att förbundets nya regler stoppar dem från spel i U20 under nästa säsong.

– Det är klart det diskuteras mycket kring det, hur man ska laborera, säger tränaren Philip Bjuresäter om lärdomarna från tidigare kullarna.
– Vi vill hitta en miljö där så många som möjligt fortsätter att utvecklas såklart, men också en miljö där så många som möjligt spelar på en så bra nivå som möjligt. Det är en daglig diskussion med spelarna, men också mellan oss ledare, sportchefer och så vidare, fortsätter han.

Tillsammans med Bjuresäter går vi här igenom Örebro U18 – spelare för spelare.

Här kan du läsa genomgången av Malmö U18
Här kan du läsa genomgången av Frölunda U18
Här kan du läsa genomgången av Skellefteå U18
Här kan du läsa genomgången av Almtuna U18
Här kan du läsa genomgången av Leksand U18
Här kan du läsa genomgången av Luleå U18
Här kan du läsa genomgången av HV71 U18
Här kan du läsa genomgången av AIK U18
Här kan du läsa genomgången av Östersund U18
Här kan du läsa genomgången av Timrå U18
Här kan du läsa genomgången av Björklöven U18
Här kan du läsa genomgången av Huddinge U18
Här kan du läsa genomgången av Täby U18
Här kan du läsa genomgången av Södertälje U18
Här kan du läsa genomgången av Grums U18
Här kan du läsa genomgången av Rögle U18

Här kan du läsa allt om alla lag och matcher i U18 Nationell

Här kan du titta på vodden ”Framtidens stjärnor”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: