Förlorar – efter märkliga bilderna
Jack Eichel var tillbaka i Buffalo och blev utbuad. När Vegas sedan skulle avgöra i tom kasse ville Tomas Hertl ge pucken till sin stjärna – men istället tappade han pucken och Rasmus Dahlin kvitterade till 3-3. Det blev sedan även en 4-3-förlust för Golden Knights efter förlängning.

Buffalo Sabres supportrar gjorde sig hörda när Jack Eichel återvände till staden. Superstjärnan började som bekant sin NHL-karriär i organisationen men lämnade efter en schism med klubbledningen. När han nu var tillbaka blev han rejält utbuad varje gång han hade pucken.
Vegas gick dock mot en säker seger och Tomas Hert var även i ett friläge med tom målbur på andra sidan. Men istället för att lägga in pucken i öppet mål sökte han Jack Eichel – som inte lyckades ta emot pucken.
Tomas Hertl tappade pucken – då kvitterade Rasmus Dahlin
Istället vände spelet och Buffalo kvitterade till 3-3 genom Rasmus Dahlin med bara 14 sekunder kvar. I straffläggningen kunde sedan Sabres också knipa segern. Det trots att Victor Olofsson gjorde mål för Vegas i straffläggningen.
Buffalo är ett av ligans sämsta lag och det här får sägas vara en riktig skalp. Samtidigt som Vegas kastade bort en poäng.
En notering är också att Jack Eichel redan hade gjort mål i matchen. Det var nämligen han som gjorde det som ”borde” ha blivit det avgörande 3-2-målet med mindre än tre minuter kvar.
Målskyttar:
Buffalo: Ryan McLeod, Jason Zucker och Rasmus Dahlin.
Vegas: Brett Howden, Pavel Dorofeyev och Jack Eichel.
Den här artikeln handlar om: