Desktop ad in article Mobile ad in article
Eskilstuna Linden firade deadline med att sparka tränaren Pär Hellenberg. Vilket kan tyckas märkligt med tanke på att säsongens kräftgång snarare beror på ett undermåligt lagbygge, men kanske lyckades det ändå blåsa in lite ny energi i laget.
Efter en svag start lyckades laget nämligen ta tag i taktpinnen och ledde länge hemma i den extremt viktiga streckmatchen mot Mjölby. I slutändan blev det dock ”bara” två poäng efter att gästerna lyckats hämta upp underläge i tredje perioden och ta tillställningen till straffläggning (där det inte var något snack och Linden kunde avgå med segern 4-3).
Poängfördelningen gör att Eskilstuna Linden kryper lite närmare just Mjölby i bottenstriden av den södra vårserien och allt som allt avgjordes kvällens match av målvaktsspelet. Mjölbys Aleksanteri Heiskanen hade en sån där kväll där han mest bara var fladdrig medan Anders Olsson i hemmamålet gjorde ett flertal riktigt kvalificerade räddningar och klev fram som den riktiga vinnaren i straffläggningen.
Matchvideon hade annars kunnat skickas till framtida serieutredare som ett argument för att det måste bli färre lag i Hockeyettan. Det är klart att det var hög anspänning och mycket nerver i och med att matchen betydde så mycket i streckstriden, men kvaliteten på den hockey som spelades var direkt undermålig.
Det gör ont i själen att se så fattigt passningsspel och så många ogenomtänkta puckar utan adress. För många spelare på isen saknade för kvällen spelförståelsen att kunna tyda spelet och slå puckarna till lämpliga adresser (förslagsvis där det inte stod några motståndare). När kvaliteten bland bottenlagen är så låg blir det tydligt hur stort behovet är att göra något åt Hockeyettan. Det finns helt enkelt inte material till att ha 40 slagkraftiga lag i spel.
* * *
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









