U18

Succén - efter TV-pucken: "Ser väldigt ljust ut nu"

Publicerad 12 mars 2025 09:57 | Senast redigerad 15 augusti 2025 15:46
Tillsammans med lagens huvudtränare går Hockeysverige.se igenom samtliga lag i J18 Nationell. I dag är det dags för Skellefteå J18.

Här kan du läsa om samtliga lag i artikelserien “Framtidens stjärnor”

Skellefteå AIK:s juniorverksamhet har en tydlig struktur som öppnar för talang efter talang att ta för sig hela vägen upp i A-laget. Det faktum att tolv U20-spelare varit ombytta denna SHL-säsong talar inte minst för detta, men även att hela 18 (!) U18-spelare fått chansen i J20 redan nu.

Trots dessa lyft säkrade Skellefteå J18 en andraplats i höstens regionala serie, innan man i helgen avslutade J18 Nationell norra på en fjärdeplats.

– Det är ingenting att stoppa under stolen, vår 09-kull är jätteduktig. De ska få chansen att möta tyngre, äldre och snabbare spelare. Det blir en lärpenning på vägen till vårt A-lag, säger huvudtränaren Magnus Lovenlund.

Tillsammans med J18-tränaren djupdyker hockeysverige.se i Skellefteås juniorverksamhet. Detta kompletteras av en statistisk genomgång då klubben valt att inte kommentera enskilda spelare.

Läs mer: Här hittar du texter från samtliga matcher i J18 Nationell.

Här kan du lyssna på alla avsnitt av podcasten Framtidens Stjärnor.

Läs mer: Skellefteå J20 - kommentarer om ALLA spelare. {{ PAYWALL LIMIT }}

Tio (!) 09:or har fått chansen: "Jätteduktig"

Även om Skellefteå producerat löften i rasande takt under de senaste åren har resultaten i J18 inte alltid gett en medaljchans. I denna grupp finns det dock en hel del spelare som under slutskedet av förra säsongen säkrade ett SM-brons med U16 efter hela 9–2 mot Örebro.

– Jag tycker att vi i stort sett har alla typer av spelare. Vi har en bra blandning, allt från det fina liret till det hårda arbetet. Sen har vi individer som kommer att bli bättre varje dag och som driver träningsgruppen, säger tränaren Magnus Lovenlund om J18-lagets största styrka under 2024/25.

Hur nöjd är du med säsongen hittills?
– Det är skillnad i kvalitet på lagen man möter i regionserien och vi har haft svårt med att prestera i matcher mot de i underdelen av tabellen. Där har vi haft svårt att driva vårt eget spel. När vi möter topplagen här uppe i norr, de som går till elit och till viss del även mot vissa lag som missar nationell serien, så kan vi driva vårt eget spel, men annars har vi haft svårt i år, säger Lovenlund och fortsätter om våren i J18 Nationell:
– Under våren skulle jag vilja säga att det varit bättre. Det har varit en jämnare prestation över hela serien. För oss är det extremt roligt att möta lagen i den östra serien som är mer tempostarka och har mer individuellt skickliga spelare. För oss har det varit väldigt lärorikt.

Den största utmaningen för J18-laget har varit just det där att driva spelet mot "sämre" motstånd, menar Lovenlund. I produktionen betydde det att förra årets 140 mål följdes upp av 115 under hösten.

– Oavsett om det står Huddinge eller Östersund på tröjan, så ska vi ändå kunna ha vår identitet i spelet, säger tränaren.

Den där identiteten Lovenlund är inne på är annars det som sticker ut med Skellefteå på egentligen alla nivåer. Stegen upp i åldrarna, hela vägen till SHL, underlättas av att alla vet hur man ska spela. För J18 har detta inneburit att hela tio (!) spelare födda 2009 fått speltid i J18 Nationell denna säsong.

En av dessa, Mio Forssell, har dessutom snittat en poäng per match i serien. Något som endast Viktor Arvidsson (1.00), Simon Robertsson (1.27) och Lucas Wallmark (1.75) lyckats med i Skellefteå under sina U16-år (spelare med minst tio spelade matcher).

– Vi följer samma ”playbook” som A-laget gör, däremot är deras väldigt detaljerad medan vår spel bara är en en del av ”playbooken”. Den byggs sedan på successivt. Har man varit i den här föreningen tidigare så börjar man redan i U15 med att titta på vår identitet, hur vi vill spela och så vidare. Det byggs på varje år när du kliver upp i åldrarna. För de här killarna är det bara ett steg kvar i vår spelidé, vilket är till J20. Sen är det dags för A-laget, säger Lovenlund.

Hur ser du på den återväxt som kommer underifrån?
– Jag tycker det ser jättebra ut. De åren jag har varit i klubben så tycker jag att det ser väldigt ljust ut. Det går upp och ner, olika årskullar och allt, men det ser väldigt ljust ut nu, säger J18-tränaren och fortsätter om 09:orna som tog sig hela vägen till final i TV-pucken i november.
– Det är ingenting att stoppa under stolen, vår 09-kull är jätteduktig. De ska få chansen att möta tyngre, äldre och snabbare spelare. Det blir en lärpenning på vägen till vårt A-lag.

För Skellefteå J18 väntar nu ett JSM-slutspel där man kliver direkt in i åttondelsfinal. Motståndet väljs utifrån de som vinner sina 16-delsmöten.

– Allt faller från A-laget, till hur det går för J20 och till oss, men jag tycker att vi har chans. Det tycker jag att spelet i nationell norra visar. Djurgården leder (läs vann) serien komfortabelt, men jag tror att vi är det laget som kan utmana Djurgården. Mot alla andra lag har vi chans att vinna. Får man ett flyt och ett stäm, precis som med U16 i fjol så kan det bära långt, säger Lovenlund.

Laget

Här kommer en statistisk genomgång av truppen – tillsammans med övergripande kommentarer från tränaren Magnus Lovenlund.

Målvakter

Caspar Lampe, född 2008:
IFK Täby som moderklubb. Hade bäst räddningsprocent (90,9) och snitt insläppta per match (2,48) när Skellefteå säkrade brons i U16-SM i fjol. 20 matcher med J18 denna säsong. 92,1 procent under hösten. 88,9 under våren. Två matcher med U17-landslaget under 2024/25.

Theo Lindberg Persson, född 2008:
Kågedalens AIF som moderklubb. .90,5 i räddningsprocent i förra årets SM-slutspel med U16. 21 matcher med J18 denna säsong. 89 procent under hösten, 88,7 under våren.

Övergripande kommentar från Magnus Lovenlund:
– Jag känner mig jättetrygg. Båda målvakterna har jag haft att göra med sedan tidigare. Jag tycker de kompletterar varandra bra. Vi har försökt spela dem varannan match. Sen har det varit skador och sjukdomar som har gjort att någon ibland spelar mer. Det är en bra tävlingsnivå mellan de två.



Backar

Måns Bystedt, född 2007:
Brunflo IK som moderklubb. 22 matcher med J18 inför säsongen. Sex assist över 23 matcher denna säsong. -1 i plus/minus i Nationell. Fyra chanser i J20-laget.

Vilmer Ekblad, född 2008:
SK Lejon som moderklubb. Sex matcher med J18 förra säsongen. Åtta poäng (3+5) under höstens 18 matcher. En assist över vårens 15, samt plus/minus -5. Tre chanser i J20.

Herbert Hällis, född 2008:
Piteå HC som moderklubb, anslöt inför säsongen. Elva poäng (3+8) på höstens 20 matcher. Sex poäng (4+2) över vårens 14, samt plus/minus +8. En chans i J20.

Otto Johansson, född 2007:
SK Lejon som moderklubb. Gör sin andra J18-säsong. Tio poäng (5+6) under höstens 19 matcher. Fyra poäng (1+3) över vårens 18, samt plus/minus 0. Sex chanser i J20.

Douglas Johnsson, född 2009:
Hanhals IF som moderklubb. Imponerade i TV-pucken med fem mål och en assist. 13 poäng (4+9) under höstens 15 matcher. Sju poäng (1+6) över vårens elva, samt plus/minus -1. Tre poäng över sju matcher med U16-landslaget under säsongen.

Hjalmar Morén Holmström, född 2008:
Skellefteå AIK som moderklubb. En match med J18 förra året. Tio poäng (5+5) över höstens 19 matcher. Noll poäng över vårens tio, samt plus/minus -4.

Joel Näslund, född 2009:
Vilhelmina IK som moderklubb. Fem poäng i TV-pucken, 18 över 23 matcher med U16. Fem poäng (1+4) under höstens nio matcher. Sex framträdanden under våren med en assist, samt plus/minus -2. Tre matcher med U16-landslaget.

Kim Tjärnström, född 2008:
Skellefteå AIK som moderklubb. Två matcher med J18 förra året. Nio poäng (0+9) på 22 matcher under hösten. Sex poäng (0+6) på 18 under våren, samt plus/minus +1.

Övergripande kommentar från Magnus Lovenlund:
– Det är inget att hymla om, 09 är en jättebra kull för oss. Där vill jag också lyfta mina andraårs J18-spelare som tar hand om de här 09:orna som egentligen är U16-spelare.
– På backsidan är Skellefteå AIK:s identitet att forma Adam Larsson, Elia Salomonsson eller Axel Sandin-Pellikka. Offensivt- och skridsko-skickliga spelare, men man får inte glömma de här försvarande, defensiva backarna. Det finns några guldkorn i J18 där också.

Forwards

Isak Bjuhr, född 2007:
SK Lejon som moderklubb. 53 matcher med J18 inför säsongen. 20 poäng (7+13) under höstens 19 matcher. 15 (7+8) under vårens 18, samt plus/minus -1. Sex chanser i J20.

Mio Forssell, född 2009:
Skellefteå AIK som moderklubb. 19 poäng (10+9) i TV-pucken, 22 poäng på elva med U16. 23 poäng (11+12) under höstens 14 matcher. Tio (5+5) under vårens tio, samt plus/minus +1. Tre matcher, ett mål, med U16-landslaget.

Elis Hansson, född 2007:
Astor som moderklubb, anslöt inför förra säsongen. Åtta poäng (3+5) på tolv matcher under hösten, nio (6+3) under våren, med plus/minus +2. Fem chanser i J20. Norsk U18-landslagsspelare.

Andreas Harlin Sundin, född 2009:
Vilhelmina IK som moderklubb. Sex poäng i TV-pucken, åtta med U16 över 14 matcher. 0+5 över tolv matcher under hösten. Två poäng (1+1) under vårens sju framträdanden, samt plus/minus +1.

Liam Hedman, född 2007:
SK Lejon som moderklubb. 45 matcher med J18 inför denna säsong. Tolv poäng (6+6) under höstens 15 matcher. Tre poäng (2+1) över vårens nio, samt plus/minus 0. Tre chanser i J20.

Max Johannesén, född 2008:
IFK Täby som moderklubb, anslöt inför förra säsongen och gjorde 33 J18-matcher. 22 poäng (8+14) på höstens 13 matcher. 15 (4+11) över vårens tolv. Fem poäng (4+1) över 13 chanser i J20. Fyra matcher med U17-landslaget under säsongen.

Carl Lundberg, född 2008:
Piteå HC som moderklubb, anslöt inför säsongen. 15 poäng (5+10) över höstens 22 matcher. Fem poäng (1+4) under vårens 14, samt plus/minus 0.

Olle Lundström, född 2008:
Skellefteå AIK som moderklubb. Åtta J18-matcher förra säsongen. 20 poäng (6+14) över höstens 18 matcher. Sex poäng (3+3) på vårens 13, samt plus/minus -2.

Hjalmar Nilsén, född 2008:
Bolidens FFI som moderklubb. Fem J18-matcher förra säsongen. 21 poäng (11+10) på 16 matcher under hösten. Åtta poäng (2+6) under våren, samt plus/minus +3. Fyra poäng på nio matcher med J20.

Elliot Nyström, född 2008:
Bureå IF som moderklubb. Sju matcher med J18 förra säsongen. 25 poäng (11+14) på 21 matcher under hösten. 13 (6+7) på 18 under våren, samt plus/minus +3. Åtta chanser i J20.

Manne Nyström, född 2009:
Bureå IF som moderklubb. 15 poäng i TV-pucken, 17 i U16. Elva matcher i J18 under hösten med 13 poäng (8+5). 2+1 under vårens tolv matcher, med plus/minus +4.

Malte Olofsson, född 2008:
Skellefteå AIK som moderklubb. Fem matcher med J18 förra säsongen. Tio poäng (7+3) på 14 matcher under hösten. 0+1 under vårens 13, samt plus/minus -1.

Johan Stenberg, född 2007:
Clemensnäs HC som moderklubb. 42 matcher med J18 inför säsongen, samt tre med J20. Tio poäng (3+7) på vårens 15 matcher, inga framträdanden under hösten. Två chanser i J20.

Ludvig Vestman, född 2009:
Tegs SK som moderklubb. 13 poäng i TV-pucken, anslöt i november från Björklöven. Sex poäng (1+5) på åtta matcher under hösten, noll under åtta matcher i Nationell med plus/minus +1.

Övergripande kommentar från Magnus Lovenlund:
– Forwardsidan har fungerat bra. Vi har en bra blandning mellan förstaårs J18-spelare och jag tycker att våra andraårs J18-spelare är killar som förstaåringarna kan ta rygg på, och som bär facklan för hur vi vill att en elitspelare på J18 ska vara.