Under torsdagskvällen inleddes SCA Cupen i Sundsvall när MoDo och Brynäs möttes i en match som Gävle-laget vann med 5-2. I kväll spelades sedan den andra matchen i turneringen när värden Sundsvall mötte Timrå i ett derby.
Kvalitetsskillnaden mellan SHL-laget Timrå och Hockeyettan-laget Sundsvall var dock tydligt och Timrå tryckte gasen i botten redan från första nedsläpp. Marcus Westfält satte Timrås första mål på försäsongen efter drygt fem och en halv minuts spel. I slutet av första perioden dubblade också Timrå ledningen i powerplay sedan Linus Eriksson skjutit in pucken efter en fin passning av nyförvärvet Lucas Forsell.
Nyförvärvet Dylan McLaughlin nätade i debuten för timrå
I andra perioden fortsatte Timrå ösa på och kunde utöka ledningen i boxplay. Marcus Westfält spelade fram till nyförvärvet Dylan McLaughlin som kom i ett friläge och inte gjorde några misstag när han lade in 3-0. Bara ett par minuter senare gjorde Timrå sitt andra powerplay-mål i matchen. Den här gången blev David Lilja målskytt.
Timrås nye målvakt Frederik Dichow skulle dock inte få hålla nollan i debuten. I stället lyckades Sundsvall reducera i tredje perioden. Det kom dock ändå att bli vinst med fyra måls marginal för Timrå sedan Marcus Hardegård fastställt slutresultatet 5-1 till SHL-laget.
Det blir med andra ord vinst med stora siffror för Timrå i försäsongspremiären. I morgon, lördag, spelar Timrå i finalen av SCA Cupen där Brynäs står för motståndet.
Sundsvall – Timrå 1–5 (0-2,0-2,1-1)
Sundsvall: Edvin Modin
Timrå: Marcus Westfält, Linus Eriksson, Dylan McLaughlin, David Lilja, Marcus Hardegård.





