HUDIKSVALL (HOCKEYSVERIGE.SE)
Under torsdagskvällen fick Björklövensupportrarna äntligen se Lucas Ekeståhl-Jonsson i aktion igen. Nio år efter att han lämnat moderklubben har Umeåkillen vänt hem för att ta en bärande roll i SHL-nykomlingen.
Senast han spelade i Björklöven vann han den interna poängligan på 28 poäng, i ett lag som slutade elva i Hockeyallsvenskan. Efter spel i Finland, Schweiz, Färjestad BK och Rögle BK får han nu spela för sin älskade moderklubb i SHL.
– Det var speciellt att dra på sig Löventröjan igen, säger han till hockeysverige.se efter försäsongspremiären som slutade med en 3-1-förlust mot Brynäs IF.
– Allt har blivit lite roligare sen vi kom hem, så det känns kul att få dra igång med matcher igen. Jag har haft en bra sommar och kroppen känns bra.
Trots att moderklubben är IF Björklöven finns det nog en hel del som numera som snarare förknippar Lucas Ekeståhl Jonsson med Rögle. Där gjorde han två sejourer: 2020 till 2022 och 2024 till 2026. Och han hade egentligen kontrakt med klubben hela vägen till 2028 efter att ha skrivit ett fyraårskontrakt 2024. I våras kom emellertid beskedet att parterna enats om att bryta kontraktet.
– Det är väl så hockeyvärlden ser ut, litegrann. Kontrakt nuförtiden är väl inte...Ja, man skriver lite olika längder men de bryts här och var. Så det var fine, säger han om uppbrottet.
Gick du in i förra säsongen med en tanke att det kunde vara ditt sista år i Rögle?
– Nja, man går väl aldrig in och tänker så eftersom jag hade tid kvar på kontraktet. Min ursprungliga tanke var att fullfölja det. Men när ens moderklubb går upp i SHL för första gången på 25 år var det något extra som kittlade.
När började du tänka tanken att du ville hem till Björklöven igen?
– Det började lite när man såg hur bra det gick i slutspelet. Då började jag känna att "Fasen, det kommer nog hända". Sen är jag bra kompis med (Lucas) Wallmark och vi hade en dialog ganska länge runt det här. Ju mer vi pratade om det här, att vi skulle få spela ihop igen och hur livet utanför isen skulle se ut, desto mer sugen blev jag.
– Dessutom är Axel (Ottosson) kvar, "Mackan" (Björk) är kvar. Det är många Umeåkillar i laget. Jag tror vi är sex stycken. Bara det var också en starkt bidragande orsak. Och som det känns nu kunde jag inte gjort ett bättre val.
"Jag har följt Björklöven slaviskt"
Den 30-årige backen hymlar inte om att tanken på en hemflytt alltid funnits där.
– Jag har alltid känt att jag velat spela för Björklöven igen. Den tanken har alltid legat i bakhuvudet. När och hur det skulle ske har alltid varit osagt men nu känns det som en perfekt tid att få göra det igen. Man märker i staden hur mycket den brinner för Björklöven. Det är en jäkla hype där hemma och vi har som sagt många Umeåkillar i laget. Vi kan förhoppningsvis bygga en stomme.
Kommer du ihåg något från när Björklöven var uppe senast?
– Haha nja, jag var väl fem år då. Nog var jag på någon match i alla fall, men det är inget jag har några minnen av.
– Men jag har följt Björklöven hela tiden, ända sedan jag lämnade och flyttade till Ö-vik (2012). Brorsan (Victor) var ju med och tog upp dem till HockeyAllsvenskan en gång i tiden, också. Jag skulle säga att jag följt dem slaviskt.
"Rutinen kommer bli viktig"
Faktum är att Björklöven har ett rutinerat lag för att vara en nykomling. Man har exempelvis fler SHL-matcher i truppen än vad HV71 har och med sina närmare 300 SHL-matcher är Ekeståhl-Jonsson en av lagets mer rutinerade spelare.
– Jag tror det kommer betyda en del. Vi har många duktiga spelare men flera av dem har spelat i Nordamerika eller i Schweiz, och där är det en annan hockey än i SHL. Jag tror rutinen av att jag har spelat i ligan kommer bli viktig. Jag vet hur tajt det är i den här ligan och vilka variabler som blir avgörande.
– Jag har också varit med och spelat i en nykomling tidigare, i Schweiz. Kloten var nykomlingar när jag var där. Så jag vet hur resan ser ut och vad som krävs.
Kan du ta med dig något från Kloten-tiden till Björklöven?
– Det tror jag faktiskt. Vi har många som följt med upp från HockeyAllsvenskan och även om det är duktiga spelare så kommer det bli en annan hockey. I HockeyAllsvenskan var de topptippade och kunde leka hockey på ett annat sätt.
– Jag ska inte säga att jag ska hjälpa dem, de klarar sig bra själva, men jag tror det är bra att det finns en annan stomme som kan pusha dem också.
Hyllar Wallmark: "Otrolig förstakille"
I Björklövens försäsongspremiär saknades storstjärnan, förstacentern och den hemvändande lagkaptenen Lucas Wallmark. Han ska leda Björklövens nya stomme, tillsammans med bland annat Ekeståhl Jonsson.
– Jag tror alla sportchefer i SHL hade gett honom ett mer eller mindre blankt papper och bett honom skriva på. Det är en otrolig förstakille att få hem och bygga kring. Sen får vi andra haka på och hjälpa till, för en kille kan inte göra allt. Men vi tar rygg på honom.
Björklöven spelar igen på tisdag, mot MoDo. Det återstår att se om Lucas Wallmark finns med i laget då.








