Leksandsbacken skriver NHL-kontrakt – åker över direkt

Anton Johansson kan vara förlorad för Leksand.
20-åringen skriver NHL-kontrakt med Detroit Red Wings och åker över till Nordamerika direkt.

Anton Johansson.
Anton Johansson skriver kontrakt med Detroit Red Wings. Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Bara två dagar efter att Leksands säsong snöpligt tagit slut sedan klubben missat slutspel ser nu LIF ut att tappa en av sina backar.

Detroit Red Wings meddelar nämligen under torsdagskvällen att de har kommit överens om ett tre år långt rookieavtal med Johansson som börjar gälla från och med nästa säsong. Han har också skrivit ett tryout-avtal med klubbens farmarlag i AHL, Grand Rapids Griffins, som gäller för slutet av årets säsong. Backen kommer alltså att åka över till USA för att ansluta till AHL-klubben.

Anton Johansson skrev ett tvåårskontrakt med Leksands IF så sent som i januari men nu är det Detroit som äger hans framtid. Det finns fortfarande en chans för 20-åringen att bli utlånad tillbaka till Leksand inför nästa säsong men Detroit kommer att bestämma ifall han ska spela i Nordamerika eller bli utlånad.

Johansson kom upp i Leksand som 18-åring säsongen 2022/23 och spelade 21 SHL-matcher för klubben. Säsongen därpå blev han sedan ordinarie på Leksands blålinje och blev även uttagen i Juniorkronornas trupp till JVM i Göteborg 2024 där han var med och tog silver.

Han har nyss avslutat sin andra hela säsong i Leksand och gjorde då tio poäng på 46 matcher för Leksand. Totalt har Johansson spelat 117 SHL-matcher i sin unga karriär.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: