Desktop ad in article Mobile ad in article
I slutet av februari kom vändningen och Zibanejad började återigen visa prov på sitt riktiga jag.
Till slut blev det 50 poäng (24+26) för 28-åringen innan säsongen tog slut för New York Rangers, natten till söndag.
Desktop ad in article Mobile ad in article
"JAG ÄLSKAR ATT VARA HÄR"
Zibanejad har endast en säsong kvar på kontraktet i New York, men han vill inte se ett slut på sin tid i klubben riktigt ännu.
– Jag älskar att vara här. Jag älskar laget. Jag älskar staden. Jag älskar mina lagkamrater och vill vinna här. Det är såklart inte bara upp till mig så jag får ta det lite som det kommer, säger han till USAToday-reportern Vince Mercogliano.
Hans nuvarande kontrakt är värt 5,3 miljoner dollar om året och skrevs säsongen 2017/18. Zibanejad har än så länge gjort flest mål av samtliga svenskar i NHL den här säsongen. Just nu ligger han fem mål framför Colorado-kaptenen Gabriel Landeskog i den svenska skytteligan.
TV: MÅLSVEP: Se alla fullträffar från nattens NHL





