”Han vill stanna – men det är inte hans beslut”

Pittsburgh Penguins svenska duo Rickard Rakell och Erik Karlsson fortsätter att vara föremål för trejdrykten. Nu säger Elliotte Friedman att båda kan bli bortbytta innan säsongen 2025/26 har startat.
– Jag har hört att Rakells preferens är att stanna i Pittsburgh, men det är inte hans beslut, säger Friedman i podcasten 32 Thoughts.

Erik Karlsson och Rickard Rakell ryktas båda vara på väg bort från Pittsburgh Penguins. Foto: Archie Carpenter/UPI

NHL har gått in i sin lågsäsong efter en hektisk vecka vid draften i Los Angeles och free agent-marknadens öppnande i tisdags. Men trots att aktiviteten avtagit radikalt senaste dygnen finns det mycket som bubblar under ytan.

Inte minst i Pittsburgh.

Penguins general manager Kyle Dubas är en av få i sin position i ligan som är redo att sälja av spelare just nu. Det innebär att flera av veteranerna i laget omnämns i trejdrykten just nu. I podcasten 32 Thoughts pekar Elliotte Friedman ut tre spelare i synnerhet: svenskarna Erik Karlsson och Rickard Rakell samt meriterade forwarden Bryan Rust.

Karlsson 35, sitter på en no movement-klausul som gör att han själv styr sitt öde. Tidigare har det kommit uppgifter om att han ska vara redo att acceptera en flytt från Penguins i jakt på en sista chans att vinna Stanley Cup.

Lönemässigt är hans kontrakt inte längre så betungande. Dels betalar San Jose Sharks redan en del av hans lön, dels återstår bara fyra miljoner dollar i lön för nästa säsongen efter att Penguins betalat ut hans bonus på fem miljoner 1 juli. Karlssons kontrakt har ytterligare en säsong och går ut efter 2026/27. Det sista kontraktsåret är värt 7,5 miljoner dollar. Det innebär att den som värvar den svenske veteranbacken betalar 11,5 miljoner dollar för två säsonger – men antagligen mindre eftersom Penguins lär vara villiga att äta lön för att kunna trejda honom.

Rickard Rakell vill helst stanna i Pittsburgh Penguins

Rickard Rakell, som satte personbästa med 70 poäng i fjol, har tre säsonger kvar på sitt avtal med Penguins med en lönetaksträff på fem miljoner dollar. Han har ett modifierat trejdskydd i form av en lista på åtta lag han inte kan bli bortbytt till. Men utöver det kan han inte själv nixa en flytt.

– Jag har hört att Rakell helst vill stanna i Pittsburgh, det är bara det att det inte är hans beslut. Jag har hört att han inte är emot att stanna, men i slutändan är det Dubas som fattar det beslutet, säger Elliotte Friedman.

Sedan tidigare har det rapporterats att Los Angeles Kings visat stort intresse för Rakell.

Pittsburgh Penguins har inte gått till slutspel de tre senaste säsongerna och väldigt lite tyder på att laget ska vara slagkraftigt nog att kunna utmana om en plats bland de åtta bästa i Eastern Conference nästa säsong heller. Onda tungor hävdar att Dubas hoppas på en bottenplacering så att laget ligger bra till för att kunna drafta supertalangen Gavin McKenna som kommer att gå etta i NHL-draften 2026.

Source: Erik Karlsson @ Elite Prospects

Source: Rickard Rakell @ Elite Prospects

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: