Olle Lycksell kallas upp till NHL av Philadelphia Flyers
NHL

Olle Lycksell kallas upp till NHL av Philadelphia Flyers

Publicerad 23 januari 2024 12:36 | Senast redigerad 01 juli 2025 20:27
Olle Lycksell har fått göra ett framträdande i NHL den här säsongen. Nu kallas den svenske forwarden upp från farmarligan av Philadelphia Flyers.

I december spelade Olle Lycksell vad som än så länge är hans enda NHL-match den här säsongen, då han fick sex minuters istid i en 4–1-seger över Arizona Coyotes.

Nu, drygt sju veckor senare, får svensken en ny chans att visa upp sig i NHL.

Under sena måndagskvällen meddelade Philadelphia Flyers att Lycksell kallats upp till NHL, medan forwarden Bobby Brink skickats i motsatt riktning till Lehigh Valley Phantoms.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Näst målbäste svensk i farmarligan

Lycksell har spenderat nästintill hela säsongen i AHL, där han är farmarlagets målbäste spelare med sina 16 mål på 33 matcher. Den noteringen gör även att han är den näst målbäste svensken i farmarligan den här säsongen, bara slagen av Samuel Fagemo (20 mål).

Totalt har har Olle Lycksell producerat 28 poäng på 33 matcher för Lehigh Valley Phantoms denna säsong. 

Betsense in article


TV: Lizanas lista: Topp tre tränare just nu