Het, hetare, Artemij Panarin. Den ryske forwardens klubba är glödhet. I nattens match mot Anaheim låg han tillsammans med Adam Fox och Mika Zibanejad bakom det mesta för Rangers. Panarin stod för tre assist och har därmed gjort åtta poäng på de två senaste matcherna, ett mål och sju assist. Desktop ad in article Mobile ad in article
Det var även just den trion som låg bakom ledningsmålet i den andra perioden. Rangers spelade runt pucken på nästan ett lekfullt sätt i offensiv zon innan den till slut letade sig från Adam Fox klubba till Zibanejad. Svensken tryckte in 2-1 från en snäv vinkel.
Tillsammans avgjorde de sedan matchen. I en kontring startad av Zibanejad kunde Panarin spela fram Fox som satte det avgörande målet 55 sekunder in på övertiden.
Zibanejad noterades därmed för två poäng och kommer upp i 61 poäng ( 24+37) på 60 matcher hittills denna säsong.




