Linköping starkast – avgjorde i förlängningen mot Leksand

  • Linköping vann med 3–2 efter förlängning
  • David Huk avgjorde för Linköping
  • Andra raka nederlaget för Leksand

Matchen mellan Linköping och Leksand i J18 Nationell södra herr slutade lika efter full tid. Först i förlängningen kunde Linköping avgöra till 3–2 (1–0, 1–0, 0–2, 1–0). David Huk stod för det avgörande målet i förlängningen och blev matchhjälte för Linköping.

– Vi gör en mycket bättre prestation idag än när vi mötte Leksand borta i söndags. Sett över 60 minuter är det en ganska jämn match, och det är inte helt orättvist att det står 2-2 efter full tid. Sedan i förlängningen visar vi återigen att vi är starka och att vi vill och vågar gå för de extra poängen. Otroligt skönt att starta helgen med en seger, och nu väntar ytterligare en spännande match imorgon, tyckte Linköpings tränare Jesper Bohlin, efter matchen.

Senast lagen möttes tog Leksand en storseger med 7–2, men den här gången var det Linköping som var starkare.

Linköping–Leksand – mål för mål

Linköping tog ledningen efter 16.04, genom Axel Bjurman assisterad av Edwin Lundqvist. Efter 15.00 i andra perioden nätade Victor Tjäder, framspelad av Ture Holmér och Axel Lindqvist och gjorde 2–0. Leksand reducerade och kvitterade till 2–2 genom Jan-Christian Kneubühler och Kim Ojala i tredje perioden. Det sista målet kom med fem sekunder kvar att spela. I förlängningen tog det 2.17 innan Linköping avgjorde till 3–2. Stor matchhjälte blev David Huk, framspelad av Sebastian Dahlqvist och Edwin Lundqvist.

Linköping har tre segrar och två förluster och 17–17 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Leksand har två vinster och tre förluster och 17–14 i målskillnad. Det här var Linköpings fjärde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Leksands tredje uddamålsförlust.

Det här betyder att Linköping nu ligger på fjärde plats i tabellen, och Leksand är på femte plats. Ett fint lyft i tabellen för Leksand som så sent som den 5 januari låg på nionde plats.

Säsongens första möte lagen emellan vann Leksand med 7–2.

Söndag 2 februari spelar Linköping hemma mot Brynäs 12.30 och Leksand mot VIK Hockey borta 13.00 i ABB Arena Nord.

Linköping–Leksand 3–2 (1–0, 1–0, 0–2, 1–0)

Första perioden: 1–0 (16.04) Axel Bjurman (Edwin Lundqvist).

Andra perioden: 2–0 (35.00) Victor Tjäder (Ture Holmér, Axel Lindqvist).

Tredje perioden: 2–1 (48.16) Jan-Christian Kneubühler (Vilgot Driberg, Joel Dahlström Collander), 2–2 (59.55) Kim Ojala (Pax Kleffner).

Förlängning: 3–2 (62.17) David Huk (Sebastian Dahlqvist, Edwin Lundqvist).

Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):

Linköping: 3-0-2

Leksand: 2-3-0

Nästa match:

Linköping: Brynäs IF, hemma, 2 februari

Leksand: VIK Västerås HK, borta, 2 februari

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: