Börjar gubbarna sjunga på sista versen?
Krönikor

Börjar gubbarna sjunga på sista versen?

Publicerad 13 april 2023 19:00 | Senast redigerad 16 april 2023 17:48
Många av de riktigt profilstarka spelarna i Hockeyettan börjar komma upp i en ansenlig ålder där de ser slutet på karriären. Några kanske kommer följa i Joel Lundqvists spår och pensionera sig.
Börjar gubbarna sjunga på sista versen?

Nyhetsrapporteringen den senaste veckan har handlat väldigt mycket om Joel Lundqvist. SHL-veteranen som efter en lång och trogen tjänst hos moderklubben Frölunda tillslut valde att langa upp utrustningen på hyllan, 41 år gammal.

Hans karriär i högstaligan är något av en saga värd att applådera. Sänker man blicken finns faktiskt några, kanske inte liknande, men ändå smått jämförbara historier i Hockeyettan. Det finns ett gäng ärrade veteraner (jo, man får kallas för det långt innan man nåt en så pass ädel ålder som 41 så som hockeyn ser ut idag) av dignitet även i tredjeligan.

Veteraner vars tid börjar bli räknad och som kanske inte har så värst många säsonger kvar. Om ens någon.

Det är dags att fundera lite över långkörarna och åldermännen i Hockeyettan och deras framtid. Börjar gubbarna rent av sjunga på sista versen?

För Niklas Johansson var det helt uppenbart så. 37-åringen som spelat i Hockeyettan för Piteå, Hudiksvall, Tingsryd och Karlskrona nådde ingen överenskommelse med KHK om ett nytt kontrakt inför den gångna säsongen, men ville inte helt och hållet stänga dörren till hockeyn. Han höll igång med veteranhockey och när Karlskrona under våren drabbades av en mängd skador kom chansen. Johansson gjorde comeback, men satt mest på bänken och kom bara till spel ombytt i fyra matcher innan han valde att retirera för att satsa på den civila karriären. Där är det bara att lyfta på hatten för en fin karriär.
Niklas Johansson. Foto: Bildbyrån

I Karlskrona finns det också skäl att fundera över Alexander Bergström. Den 37-årige, tidigare OS-spelaren, återvände till sitt kära KHK som en firad stjärna, men ärligt talat kan väl ingen vara särskilt nöjd med den comeback som blev. Den åldrande forwarden tycktes ha tappat lite stinget i skridskoåkningen och hittade aldrig riktigt den omgivning där han kunde briljera. Hela laget underpresterade och Bergström ledde inte riktigt laget så som det var tänkt. Till råga på allt bröt han armen i slutspelsserien mot Visby/Roma och tvingades avsluta i förtid. Det är så klart inte slutet någon ville ha. Karlskrona har som det ryktas intresse av att behålla Bergström och han är nog inte oäven att göra en säsong till och visa hur bra han faktiskt kan vara.

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans