Vi har en fantastisk helg med allsvensk hockey framför oss. Ikväll (fredag) är det superfredag och full omgång som startas med AIK-Södertälje kl 18 och avslutas med MoDo-Björklöven 20:30. Fredagens fullsmetade tablå följs upp med en nästan lika häftig lördag där helgen sen rundas av med Almtuna-Mora på söndagen.
Efter helgen kommer ett litet andningshål för klubbarna där nästa match inte dyker upp förrän den 9 november. Där har Hockeyallsvenskan varit så transparant man bara kan gällande spelschemat vilket ni med fördel ser här. Det finns minst sagt ett gäng parametrar att ta hänsyn till vid schemaläggning.
DE HAR ÖVERRASKAT
Superfredag dagen till ära är det dags att lyfta fram något positivt. Vad sägs om några av säsongens stora överraskningar så här långt? Håll med, tyck till eller ifrågasätt, här kommer i alla fall mina spaningar på säsongens överraskningar så här långt. Desktop ad in article Mobile ad in article
Sebastian Benker, Almtuna
Han har snittat drygt en halv poäng per match senaste säsongerna men har fullständigt exploderat den här säsongsinledningen. Med sina nio mål och fyra assist ligger han på plats fyra i poängligan och toppar faktiskt skytteligan, ett mål före HV:s Tyler Vesel.
Benker har alltid haft förmågan att skapa chanser åt sig själv genom sin fina skridskoåkning, men hade kunnat haft en finare poäng-/målskörd om han varit bättre på att förvalta sina lägen. Han ingår i Almtunas ledande kedja tillsammans med Hertzberg och Berglund och förväntas producera. Däremot hade jag inte kunnat förutspå nästan ett mål per match från Benkers klubba.
Almtuna startade säsongen övertygande med tre raka segrar, därefter har man inkasserat sju raka uddamålsförluster. Med lite vind i seglen och några segrar för laget ser jag inga hinder för Benker att kunna landa in på 25 mål när säsongen summeras.

Marcus Eriksson, Vita Hästen
Ett Vita Hästen som går kräftgång i tabellen lyses upp av en alltid lika magisk hemmason vid namn Marcus Eriksson. Det är knappast någon överraskning att Macke är en skicklig poängspelare men däremot sticker det ut att han gör det i seriens iskallaste lag. Med endast en seger och sämst corsi av alla lag i ligan är jag ruskigt imponerad av hans individuella poängskörd. Inte minst med tanke på att laget dessutom ligger på den undre halvan i PP-statistiken med sina sex gjorda mål.
Kan Macke hota sitt eget poängrekord på 44 pinnar från säsongen 16/17? Ja, jag tror det. Hittar de bara lite kemi i power play tror jag det är fullt möjligt för honom att behålla poängsnittet en poäng per match säsongen ut. Detta oavsett hur laget presterar, så pass skicklig hockeyspelare är han.
Jag skrev en gång för ganska många år sedan att Eriksson själv ofta är värd entrépengen i Himmelstalund. Det gäller fortfarande.

Oscar Öhman, Troja/Ljungby
Att en frisk och kry Joakim Hillding skulle leverera för Troja i vinter är något jag tagit för givet. Att Oscar Öhman skulle göra det är däremot inget jag hade räknat med. Han har knackat på den hockeyallsvenska porten under ganska många säsonger utan att riktigt få fäste, vilket medfört modesta förväntningar från min sida inför den här säsongen.
Sedan segermatchen mot Björklöven har Oscar kamperat ihop med nämnde Hillding och dessa herrar verkar trivas i varandras sällskap. På lagets fem matcher innan den mot Björklöven stod Oscar noterad för en pinne, efter den matchen har han gjort nio poäng. Desktop ad in article Mobile ad in article
Jag tror inte att han kommer ha levererat en poäng per match när säsongen summeras, däremot kommer han räknas in i kategorin ”allsvensk hockeyspelare” och få sitt erkännande på det sättet. Rimliga förväntningar från nu och fram till säsongsavslut är att han hamnar någonstans mellan 25-30 poäng.
.jpg)
Edvin Olofsson, Västervik
Om jag ska vara helt ärlig hade jag inga högre förväntningar på Edvin inför säsongen. Förväntningarna var ungefär i stil med ”en billig back-up-lösning” som båsöppnare med låt säga 10-15 starter.
Likt tidigare säsonger tycks målvaktstränaren Gabriel Remelin tillsammans med sportchef Emil Georgsson återigen ha fyndat på målvaktspositionen. Kan Olofsson bli en ny Daniel Marmenlind? Det återstår att se men jag ser goda möjligheter till det. Laget fokuserar på ett gediget försvarsspel vilket underlättar för målvakten att göra bra ifrån sig.
Olofsson har dessutom överglänst det tilltänkta förstavalet Henrik Lundberg med råge under säsongsinledningen vilket bör innebära ett större förtroendekapital och självförtroende. Jag ser inga hinder att han behåller förstaspaden och fortsätter att ge laget bra förutsättningar att vinna sina matcher.
.jpg)
DEN NEGATIVA ÖVERRASKNINGEN
Ovanstående är idel positiva överraskningar, men om vi istället vänder blicken åt andra hållet hittar vi Mora som den enskilt största negativa överraskningen. Med en mycket fin fjolårssäsong var vi många som trodde att man skulle bygga vidare på den. Hittills har Mora varit en stor besvikelse med sina åtta inspelade poäng och ett försvar som läcker mer än något annat lag.
Det är bara spetsspelarna i förstalinan med Daniel Ljunggren, Johan Persson och Lukas Wernblom som levererar i offensiv riktning. Men det hjälper inte då man släpper in över fyra mål i snitt per match, vilket gör det svårt att vinna matcher. Framåt besitter man tillräckligt bra spets men måste få bukt med försvarsspelet om man ska lyfta i tabellen. Mora är säsongens största negativa överraskning så här långt. Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu lägger vi fokus på helgens häftiga bataljer med superfredag som startskott innan ligan går på ett litet uppehåll.
FOTNOT: Alla bilder kommer från Bildbyrån.





