Arvid Henrikson, back, Brödernas/Väsby mot
Hampus Engman, forward, Visby/Roma
Det har uppstått en smärre backkris på Gotland där ett flertal av Visbys ledande backar går skadade och samtidigt är det lite oklart hur synen egentligen är på Henrikson i Väsby. Brödernas tyckte sig ju kunna avvara honom och lånade ut den defensivt lagde försvararen till Almtuna trots att de själva inte sitter på ett överflöd av försvarare för någon vecka sedan.
Det skulle förstås kunna bli så att Almtuna vill behålla backen och då går det förstås före, men under de tre matcherna han gjorde på lån fick han ganska sparsamt med speltid. Att Henrikson inte befinner sig högst upp i hierarkin hos Brödernas är dock ganska tydligt och på Gotland skulle han kunna få tillfälle att äta många minuter. Visby behöver en rejäl pjäs i det försvarsspel som bitvis sett ganska förvirrat ut.
I retur skulle gotlänningarna kunna skicka Hampus Engman. En forward som man absolut är nöjda med, men som haft det lite svårt att få det lossna rent poängmässigt. Han är god för så mycket mer än de ströpoäng han lyckas peta in här och var. Men det är en rejäl pjäs som går ut och bara kör och inte tvekar att dela ut en och annan propp. En ganska elak forward som skulle kunna passa väl in i ett Brödernas som vill blanda offensiv flärd med att vara ett burdust gäng som ska ta sig långt till våren.
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.










