Euro Hockey Tour

Tre matcher - tre förluster för Tre Kronor

Publicerad 08 november 2020 19:02 | Senast redigerad 09 november 2020 10:29
De var utspelade mot Tjeckien, stod sen för en tapper insats mot Ryssland och föll sen efter straffar. Idag gjorde Tre Kronor sin kanske bästa match i Karjala Tournament men utfallet blev detsamma som tidigare: Förlust.
Landslagssäsongen fick sämsta möjliga start. Tre Kronor förlorade alla matcher i Karjala Tournament. Idag tappade de en tvåmålsledning mot Finland.

Finland vann prestigemötet med Sverige med 3-2, efter att ha vänt ett 0-2-underläge. Sverige skaffade sig sin 2-0-ledning under de inledande minuterna av den andra perioden. Först var det Max Friberg som fick utdelning, sen Leon Bristedt. Desktop ad in article Mobile ad in article

Där och då var känslan att Tre Kronor stormade mot säsongens första vinst.

– Vi är skarpa när lägena kommer. Vi hade chanser igår också men fick inte dit dem. Vi är lite beslutsammare idag, sade Friberg till TV10 efter mittperioden.

AVGJORDE SENT

Finland reducerade till 2-1 i mittakten och det var starten på en imponerande vändning av hemmanationen. I slutperioden kom först 2-2, och sen avgjorde Tapparas Valtteri Kemiläinen med bara ett fåtal minuter kvar.

Finland tog sin första seger för säsongen, medan Tre Kronor alltjämt bara har förluster.

- Det var den bästa matchen i turneringen, men inte bra nog för att vinna, konstaterade TV10:s expert Rickard Wallin efter det nya nederlaget.