Ny seger för Team 17 – efter straffdrama

Följ HockeySverige på

Google news

Det blev tajt och jämnt under lördagens match mellan Sverige och Finlands U17-landslag. 
Det svenska Team 17-laget kunde dock vinna med 5-4 efter straffar för andra raka vinsten mot finskarna. 

I de tre matcherna mellan Sverige och Finland så inledde finländarna med att vinna med 5-1. 

Därefter blev det en 6-5-vinst för det svenska Team 17-laget i fredags.

Under lördagen spelades den tredje och sista matchen under samlingen och då blev det en andra raka vinst för Sverige – men det satt hårt inne. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Sverige ledde med 2-1 i den första perioden efter mål av Filip Karlsson (Växjö) och Lucas Stockselius (Djurgården). Finland sköt dock två mål i den andra perioden för att vända till 2-3. 

Örebros Kalle Carlsson kvitterade till 3-3 i mitten av den tredje perioden innan det avslutades med dramatik. 

Team 17 fick ett powerplay med fyra minuter kvar men det slutade inte bättre än att Finland kunde sätta 4-3 i numerärt underläge. Bara en halv minut senare kunde dock Frölundatalangen Noah Dower Nilsson skjuta in 4-4 för att skicka matchen till förlängning. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Det blev mållöst under förlängningen och straffar skulle därmed avgöra matchen. Där blev Zeb Forsfjäll från Skellefteå den enda målskytten i straffläggningen för att se till att Sverige vann för andra matchen i rad mot Finland.

Sverige – Finland 5–4 SO (2-1,0-2,2-1,0-0,1-0)

Sverige: Filip Karlsson, Lucas Stockselius, Calle Karlsson, Noah Dower Nilsson, Zeb Forsfjäll (avgörande straff).
Finland: Benjamin Rautiainen 2, Kasper Halttunen, Jesse Kiiskinen.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: Victor Hedman om att spela skadad

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: