Efter gästspelet – backen stannar i moderklubben

Följ HockeySverige på

Google news

Alexander Molldén lånades in till Kristianstad under slutet av den gångna säsongen och spelade fyra allsvenska matcher för klubben.
Nu står det klart att den 25-årige backen kommer att bli kvar i Skåneklubben. Det rapporterar Kristianstadsbladet

Efter tre år på vift återvände Alexander Molldén till sin moderklubb Kristianstad IK i våras då han lånades in för att göra fyra allsvenska matcher.

Nu står det klart att 25-åringen återvänder till Kristianstad till nästa säsong, på ett permanent avtal. 

– Han tog steg för steg under de fyra matcherna han var hos oss i våras. Att han dessutom är egen produkt är jättebra. Det är kul att vi fortfarande kan ta upp spelare från de egna leden, även om de behöver gå ner i division 1 och sedan komma tillbaka, säger Christian Falk, klubbens elitansvarig, till Kristianstadsbladet

”VÄLDIGT GLAD ATT SPELA HÄR IGEN”

Molldén är född och uppvuxen i Kristianstad och har spenderat totalt fem säsonger i KIK tidigare, då i Hockeyettan. Nu ska han få göra sin första säsong i Hockeyallsvenskan, medan klubben gör sin andra. 

– Det var skönt att det löste sig. Jag har följt KIK i alla år och nu är jag väldigt glad över att få spela här igen, säger backen själv till Kristianstadsbladet. 

Den gångna säsongen tillhörde han Mörrum i Ettan där han gjorde 29 poäng på 37 matcher vilket var bäst bland lagets backar. Det blev även två assist för Kristianstad under hans fyra matcher med klubben. 



TV: Landeskog matchhjälte – när Colorado slog Minnesota

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: