Leksand avgjorde serien i femte matchen

Följ HockeySverige på

Google news

  • Leksand-seger med 3–1 mot Mora
  • Kim Ojala matchvinnare för Leksand
  • Tredje raka segern för Leksand

Seger med 3–1 (1–0, 2–1, 0–0) på bortaplan i avgörande matchen gör att Leksand nu har avgjort matchserien mot Mora i kvartsfinalen i U20-SM. Leksand vann med 3-2 i matcher.

Leksands tränare Jörgen Bemström tyckte så här om matchen:

– Det var en jämn match som vi lyckades vinna genom ett grymt bra mentalt spel och tävlande i man-man spelet. Vill tack Mora för jämna och roliga matcher som många spelare kommer ha nytta av längre fram i sin karriär.

Mora–Leksand – mål för mål

Leksand tog ledningen efter 11.59 genom Måns Dufva efter pass från Gustav Svedlund och Zaki Crookes.

Simon Ramberg kvitterade för Mora tidigt i andra perioden. Efter 5.26 i andra perioden slog Kim Ojala till på pass av Tinus Luc Koblar och Jan-Christian Kneubühler och gav Leksand ledningen. August Lissel gjorde dessutom 1–3 efter 7.11 framspelad av Rocky Langvardt och Zaki Crookes. Målet var August Lissels femte i kvartsfinalen i U20-SM.

I tredje perioden höll Leksand i sin 3–1-ledning och vann.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: