Clara utbytt skadad – mitt i monsterinsatsen
Italien höll jämna steg med Sverige i två perioder. Det efter Brynäsmålvakten Damian Claras storspel i målet.
I den tredje perioden skadade han sedan sig mitt i en ny monsterräddning.
— Det där är inte… den sträcker han sig på. Han gör en jättematch, säger Sanny Lindström i ¨TV4:s sändning.

Foto: REUTERS/David W Cerny
© Bildbyrån.
OS 2026: Spelschema | TV-tider | Grupper & tabell | Resultat | Allt om Tre Kronor |
Matchen slut – så här var den händelse för händelse.
Sverige var tungt favorittipppade i OS-premiären mot Italien. Då blev det en jämn match där Italien också tog ledningen, det efter en blunder av Sveriges målvakt Filip Gustavsson.
Åt andra hållet storspelade å andra sidan Damian Clara. Den italienska målvakten är till vardags i Brynäs. Där har han haft en rätt tuff säsong och Brynäs målvaktssida har varit ifrågasatt. Men till OS på hemmaplan har 20-åringen spetsat formen.
Redan i den första perioden klev han fram stort och höll nere siffrorna. Det stod 2-1 till Sverige men det hade kunnat vara betydligt mer med skottstatistiken 27-3 i fördel för Tre Kronor.
— Du får ge beröm till Clara i målet också. Han spelar väldigt bra. Det är en match med många olika situationer och han håller ihop det väldigt bra. Det är det som är stora skillnaden när man möter de här nationerna. Målvaktsspelet är så mycket bättre än vad det var för 15 år sedan. Därför är de i den här matchen, säger legendaren Henrik Lundqvist.
Damian Claras storspel höll nere siffrorna
Tidigt i den andra perioden kom sedan 2-2, när Italien gjorde sitt andra mål på fyra avslut. Där Italien sedan klamrade sig fast till ett likaläge 2-2 i över halva matchen.
Till slut kom 3-2-målet när William Nylander hittade ett öppet mål. Resultatet stod sig perioden ut och Damian Clara hade då notering 95 i räddningsprocent efter 40 spelade minuter.
— Det är en svår match att spela. Ett Sverige som rör sig väldigt bra och det är många olika typer av målchanser. Det är utifrån med skymning och det är från nära håll. Han gör det väldigt bra och har bra struktur i sitt spel, fortsatte Lundqvist om Claras insats.
I den tredje perioden fortsatte Sverige att skapa lägen – och Clara att stå i vägen. Inte minst var det riktigt svettigt när Elias Pettersson fick ett friläge. En lång dragning tvingade den italienska målvakten att sträcka ut så pass att de flesta som kollade på matchen fick ont i ljumskarna.
— Det där är inte… den sträcker han sig på. Han gör en jättematch, säger Sanny Lindström i sändningen.
Tyvärr blev han också så pass skadad att han ett par spelavbrott senare valde att kliva av matchen. Ett jobbigt besked för Italien, inte minst, men även för Brynäs som nyligen släppte Collin Delia.
Sverige – Italien 5–2 (2–1, 1–1, 2–0)
Första perioden: 0–1 (04.14) Luca Frigo, 1–1 (09.06) Gabriel Landeskog (Mika Zibanejad, Erik Karlsson), spel fem mot fyra, 2–1 (17.53) Gustav Forsling (Jesper Bratt, Rasmus Dahlin)
Skott: 27–3.
Andra perioden: 2–2 (20.37) Matt Bradley (Dustin Gazley, Thomas Larkin), 3–2 (36.46) William Nylander (Rasmus Dahlin, Adrian Kempe).
Skott: 16–8.
Tredje perioden: 4–2 (55.42) Mika Zibanejad (Rasmus Dahlin, Rickard Rakell), 5–2 (57.11) Victor Hedman (Gustav Forsling), mål i tom kasse.
Skott: 17–11.
Skott totalt: 60–22.
Source: Damian Clara @ Elite Prospects
Den här artikeln handlar om:











