Tidigare stortalanger väntas bli dumpade av sina NHL-klubbar
En trio namnkunniga, blivande restricted free agents förväntas inte få kvalificerande erbjudanden från sina nuvarande lag och kommer troligen att få testa den öppna free agent-marknaden nästa vecka, enligt Frank Seravalli på DailyFaceoff.

Chicago Blackhawks center Philipp Kurashev, New Jersey Devils center Cody Glass och San Jose Sharks forward Klim Kostin är de tre tidigare stortalangerna som väntas släppas efter deadline för kvalificerande erbjudanden i NHL den 28 juni.
Medan det tidigare år har varit vanligt att ett dussintal blivande RFA-spelare når den fria marknaden varje sommar efter att inte ha blivit erbjudna kontrakt, är det bara tre spelare som väntas ta den vägen i år – något Seravalli tillskriver NHL:s snabbt stigande lönetak.
Hela listan består av två 26-åriga forwards och en som fyller 26 kort efter att säsongen 2025/26 inletts. NHL-spelare blir vanligtvis unrestricted free agents när de fyller 27 år.
Kurashev, den yngste i trion, väntas bli UFA bara ett år efter ett personligt rekord på 54 poäng. Den schweizisk-ryska forwarden hade en tung säsong och noterades för sju mål och 14 poäng på 51 matcher med Blackhawks under 2024/25. Detta efter att ha fått betydligt mindre istid tillsammans med tidigare kedjekamraten Connor Bedard.
Cody Glass draftades som sjätte spelare 2017
Glass, som fyllde 26 första april, gjorde sex mål och 22 poäng på 65 matcher, fördelat mellan Devils och Pittsburgh Penguins säsongen 2024/25. Den Winnipeg-födde centern har aldrig riktigt levt upp till förväntningarna som det sjätte valet totalt i draften 2017, men har återuppfunnit sig själv som en stark defensiv center med sina 191 cm.
Kostin, som också nyligen fyllde 26, är en 193 cm lång powerforward från Ryssland som hade svårt att hålla sig kvar i laguppställningen hos Sharks förra säsongen. Han noterades för ett mål och sju poäng på 35 matcher. Sin bästa säsong hade han med Edmonton Oilers 2022/23, då han gjorde elva mål och 21 poäng på 57 matcher, följt av tre mål och fem poäng på tolv slutspelsmatcher. Han valdes ursprungligen i första rundan i NHL-draften av St. Louis Blues 2017.
Spelare som inte får kvalificerande erbjudanden är inte uteslutna från att skriva nya kontrakt med sina lag. I fjol skrev exempelvis Nils Lundkvist nytt kontrakt med Dallas Stars efter att först inte ha fått ett kvalificerande bud. Det är alltså möjligt att Kurashev, Glass eller Kostin ändå återvänder till sina nuvarande lag, men då med ett annat kontraktsvärde eller en annan längd än det som gäller enligt kollektivavtalet.
NHL:s transferfönster öppnar tisdagen den 1 juli klockan 18:00 svensk tid.
Den här artikeln handlar om: