
Missar slutspel efter Claras tavla – med 28 sekunder kvar
Det blir inget slutspel för Kärpät efter ett jättedrama i sista omgången. Med 28 sekunder kvar avgjorde Helsingfors – efter en tavla av Damian Clara.

Foto: Skärmdump från Liiiga.
Damian Clara har haft en fin tid i Finland efter uppbrottet från Färjestad. Den italienska målvakten har fått stort förtroende av Kärpät och har även levererat med 2,5 insläppta mål per match och 91 i räddningsprocent över tio matcher hos bottenlaget.
Men i den sista grundseriematchen blev 20-åringen väldigt olycklig.
Vid ställningen 1-1 med 28 sekunder kvar att spela klev han ut ur målet och skickade iväg pucken. Men istället för ut ur zonen hamnade pucken hos Iiro Pakarinen. Veteranen gjorde inget misstag utan skickade in pucken i det öppna målet.
Det var också ett avgörande mål för båda lagen i tabellen. Förlusten gör nämligen att Kärpäts säsong är över. Tre poäng hade räckt för slutspel men en övertidsseger hade inte hjälpt eftersom TPS på tolfte platsen hade bättre målskillnad.
Säsongen med Kärpät är därmed över. Men säsongen kan fortsätta i AHL för Damian Clara som är kontrakterad av Anaheim Ducks.
Samtidigt står det nu också klart att det blir Jukurit mot Pelicans i det negativa kvalet.
Den här artikeln handlar om: