Mathew Maione.
Foto: Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

KLART: Mathew Maione lämnar AIK - för Björklöven

ANNONS

Det blir ingen fortsättning i AIK för Mathew Maione. 
Toppbacken skriver på ett tvåårskontrakt i konkurrenten, Björklöven.
– Vi ses i augusti, säger han på klubbens sociala medier.

Mathew Maione klev in i AIK och tryckte in 31 poäng på sina första 40 matcher i Sverige, dessutom som assisterande kapten. Ändå kommer inte den nu 33-årige stjärnbacken att stanna. Efter att Simon Åkerström värvats som ersättare tackas Maione nu av - och presenterats i Björklöven

– Jag är glad över att kunna berätta att jag skrivit på för de två kommande säsongerna, säger han på den nya klubbens sociala medier.

Fortsätter i Sverige - efter äventyren

Den Toronto-födde backen har hunnit med spel i Nordamerika, Slovakien, Lettland, Kina, Tyskland, Italien, med mer, men den gångna säsongen var hans första i Sverige. Den första av vad som ser ut att bli totalt tre.


TV: Alla Floridas mål i SC-finalen

Den här artikeln handlar om: