Skellefteå backar ekonomiskt trots stora sportsliga framgångar.
Foto: Bildbyrån
SHL

Ekonomiskt minusresultat för Skellefteå AIK

ANNONS

Skellefteå AIK skördade stora framgångar på isen säsongen 2023/24. På sidan av isen gick det desto tyngre, där klubben redovisar ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner kronor.

Via sin hemsida meddelar Skellefteå AIK att klubben gör ett ekonomiskt minusresultat för säsongen 2023/24. Trots de stora sportsliga framgångarna på både herr-, junior- och damsidan redovisar klubben ett negativt resultat på 4,8 miljoner kronor.

Enligt klubben är de stora anledningarna till det ekonomiska minusresultatet ökade personalkostnader, ökad inflation samt att klubben inte fått några intäkter för spelarförsäljningar till NHL under räkenskapsåret.

Kostnaderna kommer öka

Skellefteå AIK:s egna kapital ligger i dag på 74 miljoner kronor, men klubben flaggar för att det redan nu är tydligt att klubbens kostnader kommer att öka under säsongen 2024/25 till följd av damlagets avancemang till SDHL.

På isen blev säsongen 2023/24 desto bättre för Skellefteå AIK. Herrlaget vann SM-guld efter finalseger mot Rögle, medan klubbens damlag tog steget upp till SDHL efter kvalseger mot AIK. Lägg därtill att klubbens J20-lag vann SM-guld, samtidigt som U16-laget tog SM-brons.

MoDo gör stort plusresultat

På annat hål meddelade SHL-konkurrenten MoDo att klubben gör ett stort ekonomiskt plusresultat. Via sin hemsida meddelar klubben att klubben gått plus med 6,1 miljoner kronor under säsongen 2023/24.

Efter avancemanget från Hockeyallsvenskan till SHL ökade även omsättningen från 126,9 miljoner kronor till 171,5 miljoner kronor.

– Vi har haft kraftiga intäktsökningar under året. Samtidigt har vi också haft stora kostnadsökningar, dels kopplat till löner i SHL men även även resor, råvaror och räntor har stigit mer än vad vi hade budgeterat för, säger MoDos vd Johan Widebro.


TV: Leon Draisaitl sänker Aleksander Barkov

Den här artikeln handlar om: