Lindsay Agnew i Frölunda.
Foto: Bildbyrån
SDHL

Lindsay Agnew byter Frölunda mot Linköping

ANNONS

Linköping har gjort klart med sitt femte nyförvärv inför 2024/25.
Kanadensiska backen, Lindsay Agnew, ansluter efter ett år i Frölunda. 
– Jag är väldigt glad och exalterad, säger hon på klubbens hemsida. 

Leksand, Brynäs, Frölunda och nu Linköping. Lindsay Agnew är klar för en fortsättning i SDHL - i den fjärde klubben på lika många år.

– Lindsay har de senaste säsongerna fått ta en defensiv roll ute på isen i lagen hon har spelat i. Vi ser dock även hennes offensiva kvalitéer och hos oss kommer hon få en större roll i just det offensiva spelet. Hon har dessutom en bra blick för spelet och har höga ambitioner med sitt hockeyutövande. Att vi kan skriva två år med Lindsay känns extra roligt då vi vill få in en kontinuitet i vårt lagbygge, säger damlagets sportchef Sabina Eriksson på hemsidan.

Agnew klev in i Leksand till 2021/22 och har sedan blivit kvar i Sverige. Den gångna säsongen var hennes poängbästa (15) i SDHL, men ändå blev det ännu en klubb. Denna gång har hon dock skrivit på ett tvåårsavtal.


TV: "Fimpen" på Guldskölden

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL