Juho Liuksiala i Nybro.
Foto: Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Juho Liuksiala klar för Södertälje SK: "Giftig målskytt"

ANNONS

Södertälje har gjort klart med sitt nästa nyförvärv. 
Poängstarke Juho Liuksiala ansluter från Nybro på ett ettårskontrakt. 
– Med Juho och hans fart hoppas vi kunna bli giftigare i omställningsspelet, säger sportchefen Emil Georgsson på klubbens hemsida.

Med både Marcus Eriksson och Linus Videll borta jagar Södertälje SK poängstarkaforwards som kan täppa hålet. Nu har just en sådan skrivit på ett ettårsavtal. Det handlar om Juho Liuksiala som senast kommer från Nybro. 

– Juho är en snabb ytterforward och en giftig målskytt. Kan spela i många spelformer vilket gör honom väldigt användbar. Vi var ett av lagen i fjol som kom till minst antal frilägen och 2 mot 1-lägen. Med Juho och hans fart hoppas vi kunna bli giftigare i omställningsspelet, säger sportchefen Emil Georgsson på klubbens hemsida.

Liuksiala flyttade till Sverige och Nybro vintern 2021 och var en nyckelspelare i jakten på den allsvenska platsen. När den väl var säkrad stod han för 18 mål och 18 assist i grundserien.


TV: Tre snabba med Wikegård


 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
onsdag 19 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL