Manuel Ågren.
Foto: Bildbyrån
SHL

Manuel Ågren förlänger med Växjö - klar för fyra nya år

ANNONS

Efter två år och ett SM-guld är Manuel Ågren klar för ännu fler. 
Växjö meddelar att forwarden förlängt sitt avtal - med fyra säsonger. 
– Jag ser fram emot en ny säsong och framtiden här, säger han på klubbens hemsida.

Via moderklubben, Oskarshamn tog han steget upp i SHL för spel i Djurgården. Nu har Manuel Ågren gjort två år i Växjö och förlängt sitt avtal med fyra nya. 

– Det faktumet att Manne väljer att skriva 4 år med oss säger en del om den relationen vi har. Manne är väldigt bra för Lakers och Lakers har nog varit ganska bra för Manne. Fyra nya år känns väldigt spännande, säger sportchefen Henrik Evertsson på klubbens sajt. 

Under sina två säsonger i Växjö har den nu 30-årige forwarden stått för 47 poäng, slutspelet inräknat. Detta på totalt 135 matcher. En siffra som nu kommer att gå upp betydligt i och med det fyraåriga avtalet. 


TV: Oscar Möller kliver in i guldfirandet

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL