Jonatan Lundgren i Kalmar 2021.
Foto: Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Jonatan Lundgren kliver upp i allsvenskan - klar för Almtuna

ANNONS

Ännu en gång föll Halmstad på målsnöret till Hockeyallsvenskan, men för unge backen, Jonatan Lundgren blir det ändå ett steg upp i seriesystemet. 
– Vi har förhoppningar om att Jonatan fortsätter att utvecklas med oss i Almtuna, säger Uppsala-klubbens sportchef Nicklas Danielsson.

Han fostrades i Skellefteås juniorverksamhet och klev sedan direkt in i HockeyEttan. Nu får Jonatan Lundgren sin första chans i Hockeyallsvenskan. Den 23-årige backen lämnar Halmstad Hammers efter kvalserien slut och skriver på för Almtuna

– I Jonatan får vi en stabil back med det defensiva spelet som sin främsta egenskap. Trots sin storlek och tyngd upplever vi att Jonatan besitter en bra skridskoåkning och ett bra rörelsemönster. Vi har förhoppningar om att Jonatan fortsätter att utvecklas med oss i Almtuna och att han främst bidrar med det fysiska spelet även på hockeyallsvensk nivå, säger sportchefen Nicklas Danielsson på klubbens hemsida. 

Totalt har Lundgren 152 matcher i HockeyEttan bakom sig. Under 2023/24 blev det tolv poäng på 54 matcher.


TV: Peter Forsberg om Colorado Avalanche

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
onsdag 19 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL