Rasmus Rissanen.
Foto: Bildbyrån
SHL

KLART: Rasmus Rissanen byter Örebro mot Linköping

ANNONS

Efter sex raka säsonger i Örebro har Rasmus Rissanen nu gjort klart med ett nytt uppdrag. 
Till nästa säsong kommer den finske landslagsbacken ta plats i Linköping. 
– Rasmus är en av SHL:s absolut bästa defensiva backar, säger sportchefen Peter Jakobsson på klubbens hemsida.

Sex år i Örebro ska bli två år i Linköping. Rasmus Rissanen gör flytten till SHL-konkurrenten och har nu presenterats av sin nya arbetsgivare. 

– Rasmus är en av SHL:s absolut bästa defensiva backar och han har kvalitéer som verkligen sticker ut där ute och som vi garanterat kommer ha stor nytta utav här i Linköping Hockey Club, säger sportchefen Peter Jakobsson på klubbens hemsida.

Den nu 32-årige backen gjorde under 2023/24 sin poängbästa grundserie i Örebro. Trots den turbulenta säsongen slutade han på 19 poäng (2+17) på 51 matcher och var under säsongen även en del av det finska landslaget. 

– Han har haft en stor bärande roll i Örebro och ligan i ett par säsonger nu och har på senare tid även slagit sig in i den finska landslagstruppen vilket är erfarenheter och meriter vi värderar högt, säger Peter Jakobsson.


TV: Victor Hedman om Nikita Kutjerov

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 26 maj
15:20 Sverige - Kanada VM
20:20 Schweiz - Tjeckien VM
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
tisdag 28 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL
onsdag 29 maj
02:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
torsdag 30 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL
fredag 31 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL