Filip Sveningsson är tillbaka i Oskarshamn.
Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Filip Sveningsson klar för återkomst till Oskarshamn

ANNONS

Oskarshamn presenterar sitt nästa nyförvärv. 
Filip Sveningsson är klar för en återkomst till klubben. 
– Även om jag inte var i Oskarshamn så länge så känns det lite som hemma, säger 24-åringen till klubbens hemsida

IK Oskarshamn fortsätter sätta ihop truppen som ska försöka ta tillbaka föreningen upp till SHL. 

Nu är nästa pusselbit då på plats. 

Klubben meddelar nämligen att Filip Sveningsson är klar för en återkomst till IKO efter att ha spelat i MoDo och Karlskoga de senaste säsongerna. 

– Filip är en kille som vi inte sett botten på, där finns en rejäl uppsida, på en redan bra hockeyspelare, som vi tror vi tillsammans kan nå. Han har gjort resan innan och visade tydligt att det är i Oskarshamn han vill spela, säger sportchef Oscar Alsenfelt.

Har spelat upp både Oskarshamn och MoDo till SHL

Filip Sveningsson anslöt till Oskarshamn första gången från HV71 2018. Han imponerade sedan direkt som junior och gjorde 15 mål och 27 poäng på 43 matcher och var lagets bästa målskytt under grundserien i HockeyAllsvenskan tillsammans med Jonas Engström och Alex Hutchings

Forwarden var då med och spelade upp IKO till SHL 2019 och gjorde sedan 29 matcher för klubben under debutsäsongen i SHL. Därefter har han spelat tre säsonger i MoDo där han också var med och tog upp klubben till SHL förra året innan han flyttade till Karlskoga i fjol. 

24-åringen har dock ännu inte överträffat de 15 mål och 27 poäng som han gjorde i Oskarshamn 2018/19 utan det är fortsatt hans bästa säsong i karriären. 

– Vi har gjort det en gång och kan göra det igen. Det känns jättebra att komma tillbaka till Oskarshamn och jag har bara bra minnen från min tid där, både i stan och klubben. Jag har burit med mig den familjära känslan som finns i och runt omkring klubben, säger Sveningsson till klubbens hemsida och fortsätter: 
– Det är en drivkraft och det skulle vara häftigt att göra det en tredje gång. Vi ska sikta högt och det är en drivkraft att ta sig tillbaka. Jag blev glad när Oscar hörde av sig och visade intresse. Även om jag inte var i Oskarshamn så länge så känns det lite som hemma. Det är en plats jag är trygg och som jag känner att jag kan utvecklas ytterligare på.


TV: Liam Öhgrens första NHL-mål

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
16:20 Kanada - Slovakien VM
16:20 Schweiz - Tyskland VM
20:20 USA - Tjeckien VM
20:20 Sverige - Finland VM
fredag 24 maj
02:30 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
söndag 26 maj
02:00 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
tisdag 28 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL
onsdag 29 maj
02:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
torsdag 30 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL