Genrebild.
Foto: Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Daniel Karlunden blir ny tränare i Almtuna

ANNONS

Almtuna har hittat sin ersättare till Robert Kimby.
Nästa säsong kommer Uppsalalaget att tränas av Daniel Karlunden.
– Inspirerande och fantastiskt kul, säger han till klubbens hemsida.

Efter säsongen meddelade Almtuna att tränaren Robert Kimby skulle lämna klubben. Nu har Uppsalalaget hittat sin ersättare på tränarbänken, då man under fredagen meddelade att Daniel Karlunden blir ny huvudtränare i klubben.

Karlunden har tidigare spelat i klubbar som Södertälje, Mora, Västerås och Oskarshamn och har de senaste åren varit verksam inom Tyresö/Hanviken.

– Inspirerande och fantastiskt kul. Jag ser fram emot att tillsammans med övriga i ledarstaben och laget kommande säsong att fortsätta utveckla spelet ishockey från den goda grund som finns i föreningen och i laget. Jag är helt enkelt riktigt taggad och förväntansfull, säger Karlunden till klubbens hemsida.

Kontrakt över nästa säsong

På seniornivå har Karlunden varit både huvudtränare och assisterande tränare i Tyresö/Hanviken i Hockeyettan, innan han säsongen 2022/23 blev sportchef för klubbens juniorverksamhet.

– Utifrån min bedömning ser jag en ledare som kommer in för att fortsätta kunna hjälpa Almtuna med såväl de speltekniska delarna likväl som att skapa ledare på och utanför isen. Det jag primärt har sett hos Daniel så är det hans ledaregenskaper som jag är övertygad om kommer hjälpa Almtuna framåt för fortsatt framgång och utveckling, säger sportchefen Nicklas Danielsson.

Kontraktet sträcker sig över nästa säsong.


TV: Får landslagsdebutera - i U18-VM

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
torsdag 23 maj
16:20 Kanada - Slovakien VM
16:20 Schweiz - Tyskland VM
20:20 USA - Tjeckien VM
20:20 Sverige - Finland VM
fredag 24 maj
02:30 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
14:20 Sverige - Tjeckien VM
18:20 Kanada - Schweiz VM
söndag 26 maj
02:00 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
tisdag 28 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL
onsdag 29 maj
02:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
torsdag 30 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL