Vita Hästen spänner bågen stort.
Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån
Nyhet

Vita Hästens utspel: “Visionen är att vi ska vinna SHL”

ANNONS

Vita Hästen har säkrat avancemang till Division 2. 
Då har föreningen stora planer för framtiden. 
– Det går inte ha någon annan ambitionsnivå än att vinna SHL, säger styrelseledamoten Johan Karlsson till NT

Under onsdagskvällen säkrade Vita Hästen avancemang upp till Division 2 efter att ha vunnit med 9-0 mot Virserum.

Förra året fick Vita Hästen ansöka om konkurs efter att ha haft problem med ekonomin under flera år i HockeyAllsvenskan. Föreningen har då börjat om i Division 3 men grejade alltså avancemang från Hockeytrean till Hockeytvåan direkt under klubbens första säsong i omstarten. 

Efter att ha gått upp deklarerar då Vita Hästen att de har stora ambitioner kring föreningens framtid. 

– Jag har varit med på ett avancemang i Ljungby. Jag hoppas över tid åstadkomma mer. Vi ska väl upp i SHL? Det är ju ambitionsnivån. Det går inte ha någon annan ambitionsnivå än att vinna SHL, säger styrelseledamoten Johan Karlsson till Norrköpings-Tidningar.

“Visionen måste vara att vinna högsta serien”

Johan Karlsson har flera planer på satsningar som kan göras för att ta Vita Hästen uppåt. Bland annat tittar föreningen på långsiktiga frågor kring klubbens infrastruktur. Bland annat frågor som vad som ska hända med klassiska Himmelstalundshallen, utvecklandet av fler isytor för ungdomar samt arbete om en framtida arena. 

Visionen är då att kunna vinna SM-guld kanske redan på det kommande decenniet.   

– Du får inte skriva så jag framstår som tokig nu, men om man ska försöka ägna sig åt ett sånt här projekt, nu pratar jag om dam- och herr i en universitetsstad av Norrköpings storlek, så måste visionen vara att man ska kunna vinna högsta serien. Det tar nog ganska lång tid och det förutsätter att man lyckas med sin ungdomsverksamhet och att man har uppslutning från staden. Det är vi inte förtjänta av i dag, så det kommer att ta tid. Säg om tio år då, säger Karlsson till NT. 

Vita Hästen har aldrig varit uppe och spelat i högsta serien under föreningens historia även om de kvalade uppåt flera gånger på 70-talet och 90-talet.


TV: Summering av Örebros säsong

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
måndag 20 maj
16:20 Sverige - Frankrike VM
16:20 Storbritannien - Norge VM
20:20 Kazakstan - Polen VM
20:20 Finland - Danmark VM
tisdag 21 maj
03:00 Vancouver Canucks - Edmonton Oilers NHL
12:20 Frankrike - Tyskland VM
12:20 Österrike - Storbritannien VM
16:20 Kanada - Tjeckien VM
16:20 Lettland - USA VM
20:20 Sverige - Slovakien VM
20:20 Finland - Schweiz VM
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
söndag 26 maj
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL