NHL

Elias Lindholm trejdad till Vancouver Canucks

ANNONS

Elias Lindholms tid i Calgary Flames är över.
I natt trejdades den svenske centern till Vancouver Canucks.
– Vi gör vårt lag mycket bättre genom att förstärka med Elias, säger general managern Patrik Allvin.

Med ett utgående kontrat har Elias Lindholms vara eller icke vara i Calgary Flames har varit en följetong under NHL-säsongen. För hockeysverige.se har den svenske centern berättat att han inte diskuterat ett nytt kontrakt med NHL-klubben sedan i somras – och nu står det klart att centern lämnar Flames.

Under natten till torsdag, svensk tid, trejdades Lindholm till Vancouver Canucks.

– Vi gör vårt lag mycket bättre genom att förstärka med Elias. Han har bevisat att han kan gå i första ledet och kommer att ge Rick Tocchet (huvudtränare i Canucks) fler möjligheter att sätta ihop sina två toppkedjor, säger Canucks general manager Patrik Allvin till klubbens hemsida.

Trejdas mot tre spelare och två draftval

Lindholm trejdas till Canucks i utbyte mot forwarden Andrej Kuzmenko samt löftena Hunter Brzustewicz och Juni Jurmo. Därtill får Calgary även Canucks förstarundeval i sommarens NHL-draft samt ett villkorligt fjärderundeval i sommarens draft.

Den 29-årige svensken har spelat i Calgary Flames sedan 2018, då han trejdades till klubben från Carolina Hurricanes. Så sent som säsongen 2021/22 producerade han 82 poäng på 82 matcher för Flames och den här säsongen har han skrapat ihop 32 poäng på 49 matcher.

Lindholms kontrakt, som har en lönetaksträff på 4,85 miljoner dollar, löper ut till sommaren.


TV: Henrik Lundqvists bästa räddningar i NHL-karriären

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 21 maj
12:20 Frankrike - Tyskland VM
12:20 Österrike - Storbritannien VM
16:20 Kanada - Tjeckien VM
16:20 Lettland - USA VM
20:20 Sverige - Slovakien VM
20:20 Finland - Schweiz VM
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
söndag 26 maj
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL