TV: Studio Oddset Hockey inför säsongen 2023/24

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Studio Oddset Hockey är tillbaka! Nu med Robin Figren intill Mikael Tellqvist och Fredrik Warg. I säsongspremiären tar experterna sig en titt på de tilltänkta topp- och bottenlagen i ligan. Tellqvist är orolig för Leksand på grund av allt tumult klubben har genomlidit inför säsongen.
    – Det är ett varningens tecken för Leksand det här året, säger den tidigare NHL- och SHL-målvakten.

    Leksands IF har skakats av en del interna stridigheter inför säsongen med stökiga årsmöten och öppet ordkrig i media. Lägg därtill en resultatmässigt sett svag försäsong med massor av förluster och skador på förmodade nyckelspelare.

    I säsongspremiären av Studio Oddset Hockey från Svenska Spel listar Mikael Tellqvist laget som en kandidat att slåss för sin SHL-status under säsongen 2023/24. Han pekar på turbulensen kring klubben, frågetecken på backsidan och skadehistoriken på nyckelspelare som Marek Hrivik och Max Veronneau.

    Dessutom:

    • Robin Figren om tvivlet på sin gamla klubb: “Kommer de att hålla?”
    • Uffe Bodin om vad som krävs för att bli målkung i SHL.
    • Han blir SHL:s målkung – panelen om sina kandidater.

    Detta och mycket annat i säsongspremiären av Studio Oddset Hockey,.

    Se avsnittet i videospelaren ovan!

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: