Se NHL-nattens mål i videospelaren ovan.
Video: Viaplay
NHL

Mika Zibanejad förlängde målsviten när Rangers krossade Nashville

ANNONS

New York Rangers krossade Nashville Predators med hela 7–0 under natten till måndag. I matchen passade Mika Zibanejad på att förlänga sin målsvit till fyra raka matcher.
– Vi har en känsla i laget att vi kan göra mål, säger Zibanejad till NHL.com.

New York Rangers satte plattan i mattan i nattens möte med Nashville Predators. Redan efter tio minuter och en sekund i den första perioden hade Rangers gjort fem mål på bortalaget, en notering som är klubbens snabbaste genom alla tider.

Mika Zibanejad sköt 2–0-målet i matchen och förlängde därmed sin målsvit till fyra raka matcher.

– Vi har gjort saker och ting rätt på slutet. Vi har självförtroendet. Vi har en känsla i laget att vi kan göra mål, säger Zibanejad till NHL.com.

Andra storsegern i rad

Rangers vann till slut nattens match med hela 7–0. För Rangers var nattens storseger den andra raka där man höll nollan och samtidigt gjorde sex eller fler mål. Det är första gången i klubbens historia som man lyckas rada upp två sådana stabila offensiva och defensiva insatser efter varandra, enligt NHL.com.

Tidigare under helgen besegrade man Pittsburgh Penguins med 6–0.

– Det första vi måste inse är att vi inte kommer att göra sex eller sju mål varje match, men med det sagt så har vi självförtroendet att göra mål. De senaste två matcherna har vi inte fuskat i offensiven eller övergett försvarsspelet bara för att spela anfallsspel, säger Zibanejad.

Zibanejad stod även för ett assist i matchen och har nu producerat nio poäng (5+4) på de fyra senaste matcherna. Den svenske storstjärnans poängskörd är nu uppe i totalt 77 poäng (37+40) på 70 matcher den här säsongen.

New York Rangers – Nashville Predators 7–0 (6–0, 1–0, 0–0)
New York: K'Andre Miller 2 (8), Filip Chytil (20), Mika Zibanejad (37), Tyler Motte (5), Artemij Panarin (23), Chris Kreider (32).
Nashville: -

***

Jack Eichel slog till med sitt andra hattrick för säsongen då Vegas Golden Knights körde över bottenlaget Columbus Blue Jackets med 7–2 under sena söndsagskvällen. Eichel har nu gjort 26 mål på 57 matcher denna säsong.

– Pucken går bara in. Jag försöker bara skjuta och det är härligt att se den gå in, säger Eichel till NHL.com.

Alex Pietrangelo noterades för fyra assistpoäng i storsegern, medan rookiemålvakten Jiri Patera räddade 35 av 37 skott i matchen. William Karlsson loggade strax över 15 minuters istid, men noterades inte för någon poäng.

Vegas Golden Knights – Columbus Blue Jackets 7–2 (1–0, 4–1, 2–1)
Vegas: Jack Eichel 3 (26), Phil Kessel (12), Pavel Dorofejev (3), Zach Whitecloud (4), Paul Cotter (13).
Columbus: Kirill Martjenko (18), Liam Foudy (5).

***

Även Matt Boldy slog till med ett hattrick under söndagskvällen, då den unge Minnesota-forwarden blev tremålsskytt i Wilds 5–3-seger över Washington Capitals. 

Svenske Marcus Johansson stod för två assist i segermatchen och har nu producerat åtta poäng på de nio matcher han spelat sedan återkomsten till Wild i början av mars.

Joel Eriksson Ek och Oskar Sundqvist stod för varsin assist för Wild i matchen, medan Rasmus Sandin återien skrev in sig i poängprotokollet för Capitals med en passningspoäng.

Minnesota Wild – Washington Capitals 5–3 (2–0, 1–1, 2–2)
Minnesota: Matt Boldy 3 (22), Ryan Reaves (4), Brandon Duhaime (8).
Washington: Aleksandr Ovetjkin 2 (39), Dylan Strome (17).

Se NHL-nattens mål i videospelaren ovan.

Den här artikeln handlar om: