Axel Sandin Pellikka.
Foto: Bildbyrån
Landslag

Småkronorna genrepar inför U18-VM – storlöftet åker med

ANNONS

Axel Sandin Pellikka var framträdande på Juniorkronornas blålinje i JVM. Nu åker Skellefteås stortalang med Småkronorna till Finland när landslaget spelar VM-genrep.

Under tisdagen presenterade förbundskaptenen Anders Eriksén sin sista trupp inför U18-VM i april. I laget finns mängder med SHL-meriterade spelare i form av bland andra Albert Wikman (Färjestad), Theo Lindstein (Brynäs), Otto Stenberg (Frölunda) och Noel Nordh (Brynäs).

I laget återfinns även Skellefteås storlöfte Axel Sandin Pellikka, som så sent som vid årsskiftet spelade JVM med Juniorkronorna i Kanada där han snittade drygt 20 minuters istid per match.

Spelar fyrnationsturnering

Mellan den 10 och 12 februari spelar Småkronorna fyrnationsturnering i finska Raumo mot USA, Tjeckien och Finland.

– Det blir intressanta matcher mot USA, Tjeckien och Finland. Tidigare under säsongen har vi spelat jämnt mot dessa lag, förutom USA som har varit svåra att handskas med. Nu gäller det för oss att spänna musklerna även mot dem. Detta är sista turneringen innan U18-VM i april, och jag vill självfallet se att vår spelidé, både offensivt och defensivt, sitter i ryggmärgen hos killarna, säger förbundskaptenen Anders Eriksén.

Småkronornas trupp

Målvakter

1. Noah Erliden (HV71)
30. Teodor Munther (Djurgården)

Backar

3. Axel Landén (HV71)
4. Axel Sandin Pellikka (Skellefteå)
5. Tom Willander (Rögle)
6. Axel Hurtig (Rögle)
7. Albert Wikman (Färjestad)
8. Arvid Bergström (Djurgården)
9. Theo Lindstein (Brynäs)

Forwards

11. Felix Nilsson (Rögle)
12. Noah Dower Nilsson (Frölunda)
14. Lukas Sagranden (Örebro)
15. David Edstrom (Frölunda)
16. Svante Sjödin (Örebro)
17. Zeb Forsfjäll (Skellefteå)
18. Felix Unger Sörum (Leksand)
19. Melvin Wersäll (Djurgården)
22. Anton Wahlberg (Malmö)
23. Otto Stenberg (Frölunda)
24. Simon Zether (Rögle)
26. Noel Nordh (Brynäs)
27. Wille Johansson (Färjestad)

Spelschemat

10 februari

15:30: Sverige - USA

11 februari

15:30: Sverige - Tjeckien

12 februari

15:30: Sverige - Finland


TV: Solomålet – kliver förbi hela försvaret på egen hand

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 24 september
12:00 Leksand - Djurgården SDHL
12:00 Brynäs - Linköping SDHL
12:00 HV 71 - AIK SDHL
12:00 Modo - Luleå SDHL
16:00 Frölunda - SDE SDHL
20:00 Lugano - Zürich National League
tisdag 26 september
19:00 Frölunda - Linköping SHL
19:00 Modo - HV 71 SHL
19:00 Östersund - Södertälje Hockeyallsvenskan
01:00 New York Rangers - New York Islanders NHL
onsdag 27 september
18:00 Brynäs - Djurgården SDHL
18:00 HV 71 - SDE SDHL
18:00 Linköping - Leksand SDHL
19:00 Frölunda - AIK SDHL
19:00 AIK - Björklöven Hockeyallsvenskan
19:00 Mora - Nybro Hockeyallsvenskan
19:00 BIK Karlskoga - Tingsryd Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Brynäs Hockeyallsvenskan
19:00 Västervik - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Kalmar - Almtuna Hockeyallsvenskan
torsdag 28 september
03:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
19:00 Oskarshamn - Timrå SHL
19:00 Luleå - HV 71 SHL
19:00 Leksand - Skellefteå SHL
19:00 Växjö - Frölunda SHL
19:00 Modo - Rögle SHL
19:00 Färjestad - Linköping SHL
19:00 Örebro - Malmö SHL
01:00 Washington Capitals - Detroit Red Wings NHL
fredag 29 september
18:00 AIK - Brynäs SDHL
18:00 Linköping - Modo SDHL
19:00 Djurgården - Luleå SDHL
19:00 SDE - Leksand SDHL
19:00 Brynäs - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Almtuna - BIK Karlskoga Hockeyallsvenskan
19:00 Nybro - Östersund Hockeyallsvenskan
19:00 Södertälje - Västerås Hockeyallsvenskan
19:00 Tingsryd - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Björklöven - Västervik Hockeyallsvenskan
01:00 Ottawa Senators - Winnipeg Jets NHL
lördag 30 september
15:15 Malmö - Modo SHL
15:15 Frölunda - Rögle SHL
15:15 Luleå - Linköping SHL
15:15 Växjö - Timrå SHL
18:00 Örebro - Oskarshamn SHL
18:00 Färjestad - Leksand SHL
18:00 Skellefteå - HV 71 SHL
18:30 AIK - Kalmar Hockeyallsvenskan
01:00 Philadelphia Flyers - New Jersey Devils NHL
söndag 01 oktober
12:00 AIK - Leksand SDHL
12:00 HV 71 - Frölunda SDHL
12:00 Djurgården - Modo SDHL
12:05 Linköping - Luleå SDHL
15:00 Björklöven - Västervik Hockeyallsvenskan
16:30 SDE - Brynäs SDHL
18:00 Nybro - Östersund Hockeyallsvenskan