Se matchens höjdpunkter i videospelaren ovan.
Video: Viaplay
NHL

Jesper Bratt tvåmålsskytt i New Jerseys storseger

ANNONS

Svenskarna i New Jersey Devils visade framfötterna när laget bortabesegrade Anaheim Ducks i natt. Jesper Bratt stod för två fullträffar, medan Jesper Boqvist sköt ett mål och stod för en assist i 6–2-segern.

New Jersey Devils hade inga problem att avfärda Anaheim Ducks i nattens möte i Honda Center. Gästerna från östkusten kunde göra sitt vinnande ryck redan i första perioden, där Devils gick ifrån till en 3–0-ledning genom mål från lagets storstjärnor Dougie Hamilton, Jesper Bratt och Jack Hughes.

– Vi vet hur viktig starten är. I kväll kom vi verkligen ut förberedda och satte våra detaljer och strukturer. Det gav resultat, säger Bratt i en videointervju på klubbens hemsida.

“Funkade bra för hela laget”

Bratt sköt sitt andra mål i matchen halvvägs genom den andra perioden och utökade därmed Devils ledning till 4–0 i matchen.

– Det funkade bra för hela laget. När vårt lag spelar så här och vi får till detaljerna i spelet brukar det gå bra individuellt också. Jag fick bra passningar och vi fick rätt bra rull i den offensiva zonen, säger Bratt.

Blev matchens första stjärna

Bortalaget kunde till slut vinna matchen med 6–2 efter att Jesper Boqvist gjort sitt femte mål för säsongen i den tredje perioden, medan Jack Hughes avrundande målskyttet med sitt 6–2-mål drygt fyra minuter från slutet. Boqvist noterades även för en assist på Hamiltons 1–0-mål i den första perioden och lämnade således isen med två poäng i protokollet.

Jesper Bratt, som utnämnde till matchens första stjärna, har nu producerat 42 poäng (17+25) på 42 matcher för New Jersey Devils den här säsongen. Namnen Boqvist har i sin tur stått för åtta poäng (5+3) på 36 matcher i Devils-tröjan.

Både Jakob Silfverberg och John Klingberg lämnade isen poänglösa för sitt Anaheim Ducks.

Anaheim Ducks – New Jersey Devils 2–6 (0–3, 1–1, 1–2)
Anaheim: Adam Henrique (13), Trevor Zegras (13).
New Jersey: Jesper Bratt 2 (17), Jack Hughes 2 (28), Dougie Hamilton (10), Jesper Boqvist (5).

Se matchens höjdpunkter i videospelaren ovan.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 19 maj
16:20 USA - Kazakstan VM
16:20 Norge - Österrike VM
20:20 Slovakien - Lettland VM
20:20 Schweiz - Kanada VM
måndag 20 maj
16:20 Sverige - Frankrike VM
16:20 Storbritannien - Norge VM
20:20 Kazakstan - Polen VM
20:20 Finland - Danmark VM
tisdag 21 maj
03:00 Vancouver Canucks - Edmonton Oilers NHL
12:20 Frankrike - Tyskland VM
12:20 Österrike - Storbritannien VM
16:20 Kanada - Tjeckien VM
16:20 Lettland - USA VM
20:20 Sverige - Slovakien VM
20:20 Finland - Schweiz VM
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
söndag 26 maj
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL