TV: ”Garpen” – ”80 procents chans till OS-guld”

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Det blir OS utan NHL-spelare i Peking i februari. Men trots det är förbundskapten Johan Garpenlöv optimistisk kring Tre Kronors chanser att stå som slutsegrare i turneringen. I Studio Oddset Hockey Weekend från Svenska Spel ger han sin syn på Sveriges möjligheter i Kina.

    Johan Garpenlöv får helt och hållet förlita sig på spelare från de europeiska ligorna när OS avgörs i Peking i februari. Detta sedan NHL, sent omsider, dragit sig ur turneringen på grund av covidsmittan som härjat i Nordamerika och tingat ligan till paus i spelschemat.

    Det här behöver emellertid inte nödvändigtvis vara en nackdel för Tre Kronor.

    I Studio Oddset Hockey Weekend ger förbundskaptenen sin syn på Sveriges chanser att vinna turneringen. Och han ser den som väldigt stor – även om Ryssland och Finland pekas ut som förhandsfavoriter.

    Dessutom:

    • Junior-VM avbryts på grund av Covid – turneringen avbryts med omedelbar verkan
    • Uffe Bodin om den stora nyckelspelaren för Sverige i OS i NHL-spelarnas frånvaro
    • Luleås general manager Stefan “Skuggan” Nilsson om lagets guldchanser och förlängningen av kontraktet med tränare Thomas “Bulan” Berglund.

    Se hela det senaste avsnittet av Studio Oddset Hockey här nedan:

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: