Lasse Johansson.
Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån
KHL

Svensken tvingas rycka in som tränare i storklubben

ANNONS
Den tidigare Skellefteå-general managern Lasse Johansson tvingas nu rycka in som tränare för storklubben SKA St. Petersburg, där han vanligtvis jobbar som konsult. 
Detta eftersom klubbens ordinarie tränarstab har insjuknat i Covid-19, enligt Championat

Lasse Johansson var en av de viktigaste personerna bakom Skellefteå AIK:s framgångar det senaste decenniet. Han var nämligen klubbens general manager under hela storhetstiden där de tog sig till sex raka finaler och vann två SM-guld.

De senaste åren har han dock haft en roll som konsult för både SKA St. Petersburg samt det ryska landslaget. Nu kommer dock 50-åringen behöva ställa sig i tränarbåset för första gången. 

Enligt ryska sajten Championat har nämligen flera personer inom SKA St. Petersburg drabbats av Covid-19, däribland huvudtränaren Valeri Bragin samt hans assisterade coacher. 

Det gör att laget nu behöver vaska fram ändra personer som kan ta sig an tränarrollen i klubben i kvällens match mot Sibir Novosibirsk. Lasse Johansson kommer därmed att ingå i en tränartrio som även innehåller klubbens general manager och vice president Roman Rotenberg samt utvecklingscoachen Daniel Bochner

Flera av spelarna ska även ha testat positivt för Covid-19 och storklubben riskerar därmed att ställa upp med flertalet juniorer i truppen. Det ser ut att bli en stor utmaning för Johansson och resten av den tillfällige tränartrojkan. 

Den här artikeln handlar om: