– Båda lagen startade matchen lite avvaktande och den låg öppen för både oss och DIF att koppla grepp om. Vi drar det längsta strået i andra och kan koppla greppet om matchen. Ett fint PK och en bra defensiv struktur sätter grunden till en härlig krigarseger. Vi har kommit tillbaka till vårt spel vi hade i våras i kombination med en mer kontinuerlig tränings- och matchtrupp. Vi har fortfarande några detaljer vi behöver vässa inför slutspelet, kommenterade Rögles tränare Linus Karlsson.
Den första perioden slutade 0–0. Desktop ad in article Mobile ad in article
I andra perioden var Rögle starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två mål av Oskar Pettersson i mitten av perioden.
Efter 9.31 i tredje perioden ökade Rögle på till 3-0 genom Marwin Jarbsjö.
Vilmer Alriksson reducerade förvisso, men närmare än 3-1 kom inte Djurgården. Rögle tog därmed en säker seger.
Djurgården ligger på sjätte plats i tabellen efter matchen, medan Rögle är på nionde plats.
I nästa match möter Rögle HV 71 borta på fredag 17 mars 18.00. Djurgården möter Örebro Hockey J20 onsdag 15 mars 19.00 borta. Desktop ad in article Mobile ad in article





