U18

I nivå med stjärnorna: "Var likadant med Pettersson"

Publicerad 09 februari 2025 14:33 | Senast redigerad 18 februari 2025 13:04
Tillsammans med lagens huvudtränare går Hockeysverige.se igenom samtliga lag i J18 Nationell – med kommentarer på ALLA spelare. I dag är det dags för Timrå IK.
  • Jokinens nytänk: "Fler juniorer än på flera år"
  • Fick SHL-debutera: "J18:s bästa back sett till hösten"
  • Slagit sig in - efter cancern: "Det roligaste i år"
  • Timrås lösning i hetsen: "Sporten är farligt ute"

Här kan du läsa om samtliga lag i artikelserien “Framtidens stjärnor"

Tävlingsinstinkt från 07, hög skicklighet från 08. Trots denna spännande kombination och individuella prestationer i höjd med Jeremy Boyce och Elias Pettersson, har Timrå IK fått det svårt i J18 Nationell.

Nu berättar J18-tränaren Martin Nilsson, hur Olli Jokinens intåg i föreningen inte bara påverkat SHL-laget, utan även ändrat sättet man jobbar med och ser på juniorerna. Ett nytänk som möjligtvis påverkat dagens resultat, men som kommer att ge frukt längre fram.

– Det har alltid funnits en röd tråd i Timrå, sett till hur man ska spela hockey. Det Olli trycker hårdare på kontra tidigare A-lagstränare är hur träningen ska se ut, hur intensiteten ska vara, säger Martin Nilsson.

Tillsammans med Nilsson går hockeysverige.se nu igenom alla spelare i truppen, och djupdyker i Timrås juniorverksamhet.

Läs mer: Här hittar du texter från samtliga matcher i J18 Nationell.

Här kan du lyssna på alla avsnitt av podcasten Framtidens Stjärnor.

Läs mer: Kommentarer om ALLA spelare i Timrås J20. {{ PAYWALL LIMIT }}

Jokinens nytänk: "Fler juniorer än på flera år"

Även om Olli Jokinens huvudsakliga uppdrag är uppe i SHL, menar flera i Timrå IK att den tidigare NHL-stjärnan redan satt en tydlig prägel på juniorverksamheten. För hockeysverige.se beskriver J18-tränaren, Martin Nilsson, det som ett nytänk där fler juniorer än på flera år, gjort minuter och fått chansen att träna med A-laget - samtidigt som intensiteten ökat både i J20 och J18.

– De senaste sex åren har Timrå kanske legat med en, två J18-spelare i J20. I år har vi legat på fem, sex emellanåt. Oavsett hur många de varit på träning så får juniorer vara med om de gjort det bra och visat framfötterna. Olli har träningar på fem, sex femmor ibland, när spelare förtjänat det, säger juniortränaren och fortsätter:
– Det har alltid funnits en röd tråd i Timrå, sett till hur man ska spela hockey. Med "Ante" Karlsson fanns det en "playbook" som sipprade ner och med Fredrik Andersson innan det också. Det Olli trycker hårdare på kontra tidigare A-lagstränare är hur träningen ska se ut, hur intensiteten ska vara. Det tycker jag passar väldigt bra gentemot hur vi drivit juniorerna. Det är me mer kamp, mer intensitet och mer power. Olli är inte rädd för att köra hårt oavsett hur många matcher de har.

För J18 har det hela dock fått lite av en oönskad effekt. Lyxproblemet med unga spelare som får chansen har nämligen gett konsekvenser i J18-serien.

– Det är alltid en balansgång med att utveckla nästa generation och att få resultaten med sig. Ser man till hösten så tycker jag att vi har bra resultat med oss, även om vi kanske spelat med ett yngre lag än vad vi normalt brukar. Sett till det har vi fått bra tryck på 08-kullen som kommit in och fått ganska stort ansvar.
– Sedan är vi inte nöjda med antalet förluster efter jul. Däremot tycker jag inte att vi behöver skämmas över hur vi spelar hockey. Det handlar om att vi gör för lite mål och att vi haft ett yngre lag mot vissa, vilket märkts, framförallt i spelet utan puck där andraårs-spelare blir tyngre och starkare. Det gör att vi fått slita mycket mer för varje chans även om det varit jämnt sett till skottbild och typer av chanser. Sen är det ju lätt att det blir en trend när vinsterna lyser med sin frånvaro.

Timrå tog sista topp fem-platsen i J18 Regional Norr med god marginal, men i toppserien J18 Nationell har det gått tyngre. I skrivande stund har tre inspelade poäng efter nio matcher, och då efter ett galet möte med rivalen och bottenkonkurrenten, MoDo, 5 februari.

– Det är sällan det blir två tuffa matcher efter varandra i norra serien. Där möter vi kanske först ett lag som vi kan spela ut mot och göra mycket poäng, och sedan ett vi får kampa väldigt mycket hårdare för poängen mot. Nu efter jul är det istället två tuffa matcher efter varandra. Då blir utmaningen inte bara det fysiska grejen, utan också det mentala. Att gå från en förstaperiod med ett, två, tre mål i ryggen gör att man kan spela hockey på ett helt annat sätt kontra de matcher där det står och väger. Vi har haft för få matcher som har stått och vägt, för att få den utvecklingen.

"Jag har aldrig haft en J18-grupp som tävlar så hårt på träning" sa du förra året. Har det varit svårt att få med den kulturen till i år?
– Nej, den kulturen tycker jag finns kvar. Den här 07 är en väldigt tävlande kull, vilket man ser på att några tagit stora roller i vårt J20-lag. Den kombinationen med 08-kullen som kanske är lite skickligare, har gjort att vi har fått en väldigt bra mix i år. Det var kanske därför vi fick en "enklare" resa före jul nu jämfört med förra året.
– Sen när det flyttas upp mycket spelare till A-laget så tappar man... Även om vi fyller på med U16-spelare så blir det inte alltid den här muskelmassan på träning. Även om man är jätteskicklig och platsar till just den matchen så kanske laget tappar det där lilla trycket på träningen emellanåt. Men det är ett lyxbekymmer.

Laget

Här kommer kommentarer om samtliga spelare, tillsammans med huvudtränaren, Martin Nilsson.

Målvakter

Leon Andersson, född 2008:
Ny för i år, kommit in från Boo. En rajtplockad målvakt som kommit in bra nu efter jul. Det tar alltid tid när man ska flytta de här milen hit och komma in i alltihopa. Han och "Berra" har ungefär stått 50-50. Vi känner oss trygga med bägge och försöker ge så mycket matcher som möjligt till båda.

Max Berglund, född 2007:
Förstaårsmålvakt i fjol. Precis som för Leon gick det lite upp och ner första året, men i år har han hittat ett jämnare spel och gör fler matcher i rad på en högre nivå. Han är inne på en bra resa.

Övergripande kommentar:
Det känns stabilt med våra målvakter. Vi vet vad vi får av målvaktssidan. En bra grund för laget.

Backar

Petter Dahlqvist, född 2008:
En spelskicklig back som började jättebra hos oss, framförallt i spelet med puck. Han har haft otroligt mycket sjukdomar under året och det har visat sig att han haft körtelfeber, så just nu tränar han inte utan går på ett rehab-program. Han har haft en otrolig höst och har inte fått en sammanhängande träningsperiod, vilket är synd. Nu när vi vet vad det är, så kommer det att bli bra för honom.

Ilari Kapanen, född 2007:
Både Ilari och Kristiansson är exempel på att man får chansen om man gör det bra. Ilari har gjort en jätteresa den här hösten hos oss. Han kommit in och bidragit med en hög tävlingskapacitet, vilket är hans adelsmärke. Han har en jättestark skridskoåkning och en otrolig tävlingsförmåga. Det har gjort att han har fått chansen. Han har nog varit J18:s bästa back sett till hösten.

Oliver Langermo Neuman, född 2007:
En skridskostark back med bra fart under rören. Han skulle behöva utmana sig själv och göra mer saker i hög hastighet oftare, men har sina styrkor i sin skridskoåkningen.

Tim Neuman, född 2008:

Likt alla nya tar det tid att komma in i hur du vill spela och hur du vill göra, men han har en bra kurva. Det är jättebra fysik på honom, otroligt rörlig, otroligt kraftfull i det han gör, vilket vi jobbar på att försöka få ut ännu mer av på isen. En tvåvägsback med defensiven som styrka.

Elton Nyström, född 2008:
Vi har ju ett lokalt och gymnasiesamarbete med Kovland också. Elton Nyström går LIU där ute, men har varit med och spelat två eller tre matcher med oss och gjort det jättebra. Det är kul att vi har det här samarbetet med Kovland, att folk som inte har kommit in på NIU men fortsätter resan får chansen där. Vi har ett tajt samarbete där och försöker få hetsen försvinna lite kring att komma in på NIU också. Det går att ta olika vägar och Elton är ett sådant exempel som kommer in och gör jättebra.

Wilmer Salzer, född 2007:
Det är vår försvarsgeneral. Otroligt seriös, går i bräschen, både utanför isen med hur man är i gymmet, hur man sköter kosten och allt det där, men är också den back som loggar lite mer minuter. Framförallt i boxplay-spelet.

Linus Sjöns, född 2007:
Det är väl det roligaste i år (att han spelat hockey). Linus kom in i förra året på gymnasiet, men fick en cancerdiagnos under våren/sommaren. Han började sin tid i Timrå med att stråla och behandla cancer. Han började sedan skolan vid jul förra året, men har läst ikapp och även varit på is för att bygga upp sin kropp igen. Den var ju såklart skör efter all strålningsbehandling. Men i höstas har han varit med och tävlat precis som alla andra. Där fick vi också nyttja samarbetet med Kovland, att han fick fler matcher än vi kunde erbjuda. Tyvärr har han ådragit sig en ryggskada hår våren, vilket är synd, men han har verkligen gjort en bra höst tycker jag - och verkligen tillfört. Han har verkligen slagit sin J18-laget igen. Det är jättekul.

Linus Wallin, född 2008:
En skridskostark back med en offensiv uppsida. Han tävlar hårt, vilket gör att han är nyttig både i offensiven och defensiven. En tvåvägsback med bra skridskoåkning.

Felix Wallman, född 2007:

Felix gör också sitt andra år. Precis som jag pratat om är det en resa. Han har börjat få lite lugn och ro nu. Han har kommit in i träningsmängden och kommit in i att bo ensam. Sen är han en offensivt skicklig back med otroligt fin skridskoåkning.

Alex Åkerlund, född 2008:
Lite likt Salzer är det en back med med defensiva styrker som också är seriös och noggrann i allt han gör. Han gör sitt första år, men var med lite förre året, tillsammans med Wallin. Loggar mycket minuter i boxplay.

Övergripande kommentar:
Det är en jämn backsida som tävlar mot varandra. Vi kanske inte har den här tydliga toppen någonstans, men det är åtta backar som växeldrar gällande vilka som ska ha speltid.

Forwards

Edwin Annerstedt, född 2007:
En av dem som har slagit sitt i J20. Han har spelat några matcher med oss och har en otrolig uppsida i spelet med puck. Han är väldigt kreativ och är även en målskytt.

Oliver Bengtsson, född 2007:
Gjort några fajter med J20. Det är en av de klokaste spelare jag någonsin haft i spelet utan puck. Han är otrolig på att tävla och att hitta tävling i matcherna. Han är lite av en "shut down-spelare" och lägger otroligt stor heder i att vara en sådan spelare. Spelar jättemycket boxplay, men har tagit stora kliv i spelet med puck jämfört med förra året. Han är mycket mer delaktig.

Lucas Brauer, född 2008:
En offensiv spelare. Om 07-gruppen primärt driver tävling så är han en av 08-erna som kommit in och tävlat i spelet med puck och bidragit med kreativitet. Där är Lucas en av de mer tongivande spelarna som gjort mycket poäng för oss, men också anammat "all in-hockeyn" med att jobba otroligt hårt. Han blir mer och mer än en helhets-spelare.

Han var på samma poängnivå i J18 region som Jeremy Boyce och Elias Pettersson var på som U17-spelare. Vad har gjort att han kommit igång så snabbt?
– Om Oliver Bengtsson sätter otroligt stort heder i att vara en defensiv spelare och hitta de tävlingarna, så är Lucas motsvarigheten i det offensiva. Han lägger otroligt mycket tid på skottrampen, men det är också jätteviktigt för honom att vara delaktig i det offensiva spel och att göra poäng. Elias (Pettersson) var jag en liten del i, och det var lite likadant med honom. Han lade otroligt stor vikt i det där, att nöta de delarna och driva sig själv i det. Det tycker jag Lucas också gör.

Elias Pettersson i Timrå IK 2016
Elias Pettersson i Timrå IK 2016
Foto: [Bildbyrån/Andreas L Eriksson]
Elias Pettersson i Timrå IK 2016. Foto: Bildbyrån/Andreas L Eriksson.

Axel Carnbro, född 2007:
Han är också en av de som varit mycket i J20, men när han är med oss är han en jättemotor. Han är en sådan som alltid tävlar, driver upp tempot och sätter krav på andra och sig själv.

Olle Därth, född 2007:

Olle har bara gjort två matcher med mig. Han kom hit från Leksand i november och har verkligen tagit plats i vårt J20-lag. Det är en kraftfull spelare, stor i storleken, men har också det där rörelsemönstret som man behöver för att vara en offensivt kraft i J20 som underårig.

Isac Harju, född 2007:
Harju gör sitt andra år. Han hade ett otroligt oturligt första år med mycket skador och sjukdomar. Precis som Dahlqvist åkte han på körtelfeber, samt hade en axel som strulade, men i år har han varit jätteviktig för vår grupp i hur han är på sidan om. Han kommer alltid med ett leende på läpparna och sprider en jättebra energi om sig. Det i kombination med att han är en power-spelare, gör att han är väldigt nyttig att ha i ett lag.

Emil Johansson, född 2008:
Emil går LIU ute i Kovland, men har tillhört Timrå U16 tidigare. Han har varit med och spelat och tränat med oss. Det är en otrolig kreativ spelare med jättebra spelsinne. Om han bestämmer sig och lägger vikt vid fysträningen så kan han gå den "längre vägen" uppåt.

Albin Klar, född 2008:

Albin är lite likt Lucas en sådan som kommit in och bidragit med den offensiva tävlingen. Han fick också en kanonstart. Han har ju näsa för mål och älskar att skjuta, så han har ingredienserna för att vara en målskytt. Det är också en spelare som driver vår offensiv. Fick också göra två J20-matcher före jul.

Alex Kristiansson, född 2008:

Han spelade redan förra året som underårig, så han gör sitt andra år med J18 och första på hockeygymnasiet. Lagkapten hos oss, även om han kanske inte är den som pratar mest. Han har verkligen drivit gruppen och tagit ansvar för det. Han är verkligen en tvåvägsspelare som gjort mycket poäng för oss, men likväl varit jätteviktig i defensiven och boxplay. Det har också gjort att han kommit upp i J20, gjort A-lagsträningar, varit ombytt i SHL och dessutom blivit uttagen i landslaget. Det är roligt för grabbarna på hockeygymnasium att se, och ta rygg på.

Vincent Landin Bray, född 2008:

Det är en egen produkt med Timrå IK som moderklubb. En rajtare med bra tryck skridskoåkningen och bra skott.

Max Persson, född 2008:

Även han är från ungdomssektionen i Timrå. En rajtare och energispelare som har offensiva kvalitéer och som verkligen har tagit kliv i spelet utan puck i år. Han har bidragit på alla sätt.

Filip Sjölund, född 2007:

Filip är en av de 07:orna som verkligen tagit tävlingskulturen vidare och gör det med bravur. Han har varit uppe och gjort J20-matcher, men tillhör J18 och har varit jätteviktig för den här gruppens utveckling. Tillsammans med Bengtsson och Harju driver mycket i hur träningarna ska se ut och ställer krav. Han har lite transatlantisk stil i att han gärna går på mål och har verkligen fått utdelning i det, att utmana backarna med sin tyngd och målsinne.

Brynje Storjord, född 2007:

Andraårs-junior. Ny från Växjö. En otroligt klok spelare, klassisk center. Han ligger på en hög nivå i det taktiska spelet, gör mycket rätt saker och är lätt att spela med för många. Även han har satt en bra nivå på dagliga verksamheten med de andra 07:orna.

Alvin Svanlund, född 2008:

Alvin är också en offensiv kraft - och en spelskicklig spelare med fina händer. Han har också gjort en bra höst och säsong, även om han kanske inte fått den utdelning han själv vill. Jag tycker verkligen att han bidragit till lagets framgångar.

William Sörbrand, född 2008:

Sörbrand är väl den 08-forward tillsammans med Landin som tar vid det 07:orna satte förra året. Han tävlar otroligt mycket och har en otroligt hög arbetskapacitet. Han är lång och använder sin räckvidd på ett väldigt bra sätt och är duktig på att ligga blad mot puck och vinna puckar. Samtidigt har han ett fint skott och har gjort en del poäng för oss. Precis som Sjölund kan han ändra en matchbild genom sitt hårda jobb.

Ruben Östman, född 2007:

Ruben är en av de som kanske fått störst utveckling från förra året. Det tar tid att lära sig morgonträningarna på hockeygymnasiet och att lära sig den konkurrensen som blir på ett NIU. Han hade en tuff start förra året där han verkligen fick kämpa, men har verkligen tagit med sig det till i år och fått en väldigt brant kurva och har varit en offensiv kraft. Det är jätteroligt.

Övergripande kommentar:
Det är klart att det krävs mer av oss som ledare... andra år kanske man haft mer tydligare identitet på gruppen, nu har vi bytt oftare i och med att spelare varit uppe i J20 och så vidare. Men jag tycker att vi har gjort det bra. Forwardsidan är främst den som drivit laget i år, sett till vilka spelare som varit tongivande och dragit. Under hockeygymnasiet kommer det såklart "ups and downs" och där tycker jag verkligen att forwards kunnat driva varandra.

Timrå IK:s Alex Kristiansson inför SHL-mötet med Färjestad 29 oktober 2024
Timrå IK:s Alex Kristiansson inför SHL-mötet med Färjestad 29 oktober 2024
Foto: [Bildbyrån/Pär Olert]
Timrå IK:s Alex Kristiansson inför SHL-mötet med Färjestad 29 oktober 2024. Foto: Bildbyrån/Pär Olert.

Timrås lösning i hetsen: "Sporten är farligt ute"

"Innanför sargen mår vi bra. Utanför sargen...mycket jobb att göra"

Så lät det när förbundets Mike Helber gästade TV4:s studio 1 februari för att prata om den enorma hets som finns i svensk juniorhockey idag. Den strategiska sportchefen lyfte då även att klubbarna måste se till att vi utvecklar våra ungdomar över en längre period, innan resonemanget fortsatte.

Nu, lyfter Timrås Martin Nilsson Timrå IK:s samarbete med Kovlands Ishockeyförening som en möjlig "lösning" till en del av problemet. En lösning där talangerna får "möjligheten att fortsätta spela hockey i närområdet och samtidigt kunna kombinera det med sina studier på gymnasienivå", på ett LIU där tätt utbyte med Timrå förekommer.

– Jag tycker att det är viktigt och kul med samarbetet med Kovland. Förra året hade vi Aaron Jakobsson och nu är det Emil och Elton som inte kom in på hockeygymnasiet, men som ändå har varit med och spelat och tränat. Jag tror att det kommer bli jätteviktigt på sikt, att hitta de där miljöerna, säger Nilsson och fortsätter:
– Någonstans är vi i sporten ishockey lite farligt ute... vi har en jättehög nivå på allt, tränar otroligt mycket tidigt och landslaget säger att vi ska vara bäst i världen... jag tror att de här lösningarna med samarbeten kommer vara jätteviktiga för sporten för att få de här bolltalangerna, som inte är fysiskt eller mentalt redo, att fortsätta.
– Jag hade aldrig klarat av att gå på Timrås HG när jag var 16 år, mentalt. Jag var inte redo att offra så mycket i mitt liv då. När vi ligger i de doser som vi gör är det viktiga att hitta de här miljöerna där det är väldigt bra, men i ett annat tempo där det får ta lite längre tid. Jag lägger mer tid på hockeyn nu än när jag trodde att jag skulle bli NHL-proffs. Det tar olika tid för poletten att trilla ner. Jag har hittat det här "brinnet" som jag inte hade då. Därför tror jag att det här kommer vara jätteviktigt för Timrå på sikt.