Clemensnäs tog ledningen efter 17.47, genom Viktor Manberg assisterad av Gustav Oja och Elvis Karlsson.
Efter 11.02 i andra perioden nätade Wilmer Barrefjord, framspelad av Sixten Gidlund och Hampus Sundelin och kvitterade för Örnsköldsvik.
Wilmer Barrefjord gjorde dessutom 2-1 efter 19.12 på pass av Emil Jonsson.
46 sekunder in i tredje perioden slog Oscar Fältén till och kvitterade. Desktop ad in article Mobile ad in article
I förlängningen tog det 3.40 innan Clemensnäs också avgjorde till 2-3. Stor matchhjälte blev Elvis Karlsson, framspelad av Oscar Fältén.
Örnsköldsvik har två vinster och tre förluster och 26–16 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Clemensnäs har tre vinster och två förluster och 11–14 i målskillnad. Det här var Örnsköldsviks fjärde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Clemensnäs femte uddamålsseger.
Örnsköldsviks nya tabellposition är andra plats, medan Clemensnäs är på femte plats. Desktop ad in article Mobile ad in article
TV: Elias Petterssons matchavgörande – visar vägen i boxplay





