Damernas U18-VM skulle spelas i Linköping och Mjölby i början av januari. Igår meddelade emellertid IIHF att alla turneringar med start i januari ställs in. Det är andra året i rad damernas JVM ställs in av det internationella ishockeyförbundet.
Herrarnas JVM, som inleds i Kanada i morgon, spelas dock som planerat. Det har fått damernas U18-landslag att gå ut i ett gemensamt uttalande där de riktar skarp kritik mot beslutet och bland annat frågar sig varför inte de kan vara i en bubbla före turnering, likt herrarna, och om tjejerna smittar mer än killarna.
“Vi känner oss förminskade. Det här är diskriminering”, går det att läsa i ett uttalande som Leksands Ida Karlsson, som skulle spelat i turneringen, lagt upp på Instagram. Desktop ad in article Mobile ad in article
Under natten kom också ett besked från Ontario Hockey i Kanada, som säger sig vara villiga att ta över värdskapet från Sverige.
Se det svenska uttalandet via Instagraminlägget nedan.





