
Speltips 22/5 inför Sverige – Tjeckien
Revansch för fjolårets nederlag i VM-semifinalen är vad som hägrar för Tre Kronor när Tjeckien står på andra sidan i VM-kvartsfinalen. Jag vågar inte sia om utgången men tror vi kan få se en del mål.
Mina fem främsta motiveringar till dagens speltips:
- Ett av de tio senaste mötena har varit under 5.0 mål
- Oavsett truppstatus är det alltjämnt fart och fläkt när de möts
- Wiliam Nylanders intåg i Tre Kronor
- Tveksamma målvaktsinsatser i sista omgången
- Bägge lagen uppträdde passivt i sina senaste matcher
Får vi en böljande match?
Sverige har förlorat tre av de fem senaste VM-matcherna mot Tjeckien och har haft det kämpigt i det här mötet tidigare. I årets Euro Hockey Tour vann Sverige endast en match över Tjeckien, den senaste i Czech Hockey Games med 4-2
Formmässigt är det åtminstone fördel Sverige som bara har en förlust på sina tio senaste landskamper, den kom i sista gruppspelsmatchen mot Kanada. Där var Sverige lite för passivt och förlorade kampen framför målen. Tjeckien tappade 2-1 till 2-5 mot USA där USA gjorde fyra mål i tredje perioden. USA var det bättre laget i två av tre perioder och vann skotten klart med 56-27.
William Nylander med 84 poäng i NHL under säsongen har anslutit från Toronto och han brukar alltid leverera i Tre Kronor för det lär behövas. Det är ingen överraskning om Nylander finns med i poängprotokollet och är med och styr och ställer i powerplay. Det är också en nyckel för att ta sig vidare till semifinal.
Hittills i turneringen skulle jag ge liten fördel för Tjeckiens offensiv, Tre Kronor kan bättre och lär bli bättre med Nylander in samt en match i benen för William Karlsson. Dessutom ska Mika Zibanejad vara spelklar igen. Defensivt är det dock lätt seger för Sverige som har fler rörligare backar. Målvaktsmatchen vinner Sverige då Jacob Markström har större erfarenhet och Samuel Ersson varit mycket tät i sina matcher. Jag blev ändå inte såld på Markströms match mot Kanada men det var å andra sidan en match, de övriga i turneringen har Markan spelat stabilt i. Karol Vejmelka i Tjeckien svajade mot USA men jag tror ändå att han startar här.
Tjeckien har producerat mest i VM och har bäst effektivitet men Sverige har skjutit 30 skott mer än Tjeckien under gruppspelet.Sverige har ännu inte släppt in något mål i boxplay heller.
Det brukar gå över fem mål när lagen möts och spelet på fem mål eller mer är klart intressant i denna kvartsfinal. Jag räknar med att det ska vara bra fart från början och med ett högt tempo kommer misstagen. En böljande match fram och tillbaka över 60 minuter vore drömmen.
Spelstopp torsdag 20.20
Över 5.0 under ordinarie tid till 2,01 hos Coolbet, spelas med 2/5 units. Lycka till!
Stefan rekommenderar
Över 5.0 mål
Odds
2.01
Den här artikeln handlar om: