Färjestad har fått klara sig utan sin nyckelspelare Victor Ejdsell i tre matcher efter en knätackling från den reslige centern.
I gårdagens match mot Rögle blev August Tornberg sänkt av en liknande tackling, men den resulterade varken i en utvisning eller en avstängning. Något som irriterar Ejdsell.
– Den som Tornberg fick på sig tycker jag är exakt likadan som min. Han får inte ens två minuter och jag får fem minuter plus tre matcher. Vad ska man förhålla sig till egentligen? Det vill jag veta, säger 27-åringen till NWT.
“Kan inte vara så”
Matchen slutade 3-2 till Färjestad efter förlängning. som nu har avtjänat sin avstängning blir ett välkommet tillskott för ett skadeskjutet Färjestad. Men när Erlend Lesund inte blev anmäld i morse för tacklingen var det stor frustration i FBK-lägret.
– Det kan inte vara så att jag får tre matchers avstängning och en annan spelare ingenting för samma sak. Det fungerar inte riktigt. Desktop ad in article Mobile ad in article





