– Det var inte vad jag haderäknat med, säger Bäck till Värmlands Folkblad.
Istället får Färjestads nyförvärv från BIK Karlskoga, JVM-forwarden Oskar Bäck, av allt att döma chansen i kedjan med Olofsson och Leskinen.
"BARA ATT FÖRSÖKA HÄNGA MED"
En riktig drömchans för 19-åringen, som annars spenderat stora delar av försäsongen i samma kedja som Gustav Rydahl och Daniel Viksten.
– Det var inte vad jag haderäknat med, säger Bäck till Värmlands Folkblad.
– Det ska nog gå bra ändå.Vi har ju alla samma grundspel så alla kan spela medalla i princip. Det är bara attgå in och köra. Jag får välslänga ut pucken på en kantoch när de sätter fart och detär bara att försöka hängamed.
Bäck stod för 20 poäng (4+16) på 45 matcher i Hockeyallsvenskan den gångna säsongen. Han fanns även med i Tomas Monténs JVM-trupp till turneringen i Vancouver och Victoria, där han noterades för en passningspoäng på fem matcher.




