Uppgifter: Mästaren uppges vara på väg till Luleå

Följ HockeySverige på

Google news

”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Brendan Shinnimin lämnade Växjö inför säsongen – men nu verkar han vara på väg tillbaka till SHL.
Shinnimin som blev mästare med Växjö säsongen 2017/18 uppges vara en del av Luleås planer inför nästa säsong, enligt Norrbottens Kuriren.

Den tidigare Växjö-spelaren Brendan Shinnimin uppges av Norrbottens Kuriren vara en del av Luleås planer inför nästa säsong.

Efter förra säsongen flyttade den 30-årige kanadensaren till Tyskland och Adler Mannheim där det har blivit 25 matcher och 14 poäng (9+5).

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Shinnimin har sedan tidigare inte den bästa relationen med Luleå-fansen. Under våren 2019 var det en konflikt mellan supportrarna och spelaren. Från publiken skanderades det ”Chicken Shinnimin”, vilket han svarade på genom visa långfingret mot Luleå-klacken.

Uppgifterna till Norrbottens Kuriren har ännu inte blivit bekräftade.

– Du får skriva vad du vill, men det är inte aktuellt, jag har inte pratat med dem om honom, säger Shinnimins agent till tidningen.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Under sina tre säsonger i SHL med Växjö noterades Shinnimin för 142 matcher och 89 poäng (36+53). Forwarden lyckades även under säsongen 2017/18 vinna SM-guld med Växjö.


TV: Drömvärvningar till SHL

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: