Det var i veckan som Sportbladet kom med uppgifter om att Arttu Ruotsalainen var muntligt överens med HV71. Något som sportchefen Kent Norberg dementerade. Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu kommer uppgifter som säger att SHL-klubben får konkurrens. Enligt Corriere Del Ticino har den schweiziska storklubben HC Lugano kommit med ett bud på den poängstarke forwarden.
Den här säsongen har Arttu Ruotsalainen spelat i Kloten och stått för 37 poäng på 48 matcher. Förra säsongen gjorde han 18 NHL-matcher med Buffalo Sabres.
– Jag ville ha in honom i november till pågående säsong men sedan började han göra en jävla massa poäng där och då var det kört för oss, sade “Nubben” till Jönköpings-posten häromdagen. Desktop ad in article Mobile ad in article





