I morgon inleds SM-finalen för herrar då Växjö och Skellefteå ställs mot varandra i en repris på finalserierna från 2018 och 2015.
Då kan Växjö få klara sig utan en av sina bästa spelare.
Enligt uppgifter till P4 Kronoberg har nämligen stjärncentern Kalle Kossila gipsat ena armen/handen. Skadan uppkom i den sjätte semifinalen mot Frölunda då Kossila kollidera med Frölundabacken Christian Folin. Kossila var i stora smärtor efteråt och lämnade matchen.
Det är ännu oklart hur pass allvarlig Kossilas skada är och hur mycket av SM-finalen han skulle kunna missa. Desktop ad in article Mobile ad in article
Osäker status på Skellefteåduon
Samtidigt riskerar Skellefteå också att vara utan två av sina viktigaste pjäser då det är osäker status på både Joakim Lindström och Tom Kühnhackl. Duon medverkade nämligen inte på lagets isträning under fredagen, rapporterar lokal media Norran och Folkbladet.
Lindström fick en smäll i den sjätte semifinalen mot Örebro och spelade inte alls i den tredje perioden av den matchen. Kühnhackl däremot klev av Skellefteås träning i torsdags efter att ha brakat in i sargen i samband med en närkamp under träningen.
Det är ännu oklart om Lindström och Kühnhackl kan spela i morgondagens final. Skellefteå är nämligen förtegna om duons skador. Desktop ad in article Mobile ad in article





