Tidigare idag skrev VF att Färjestads stjärna Michael Lindqvist är nära en övergång till storklubben SC Bern. Nu bekräftar den schweiziska klubben intresse.
– Han är på vår lista. Men det finns många namn på den listan, säger Berns GM Alex Châtelain till bernerzeitung.ch.
– Han är på vår lista. Men det finns många namn på den listan, säger Berns GM Alex Châtelain till bernerzeitung.ch.
Lindqvist har kontrakt med Färjestad ytterligare ett år. Men frågan är om det blir några fler matcher i Färjestad för stjärnan som har klausal för att gå utomlands.
"EN INTRESSANT SPELARE"
Tidigare idag skrev VF att Michael Lindqvist är nära en övergång till den schweiziska storklubben SC Bern.
Något som Lindqvist kommenterade.
– Nej, det kan jag faktiskt dementera, sade han till VF.
Men nu bekräftar Bern att dom är intresserade av Michael Lindqvist.
– Lindqvist är en intressant spelare. Han finns på vår lista. Men det finns många namn på den listan, säger Berns general manager Alex Châtelain till bernerzeitung.ch.




